Arap Devi Al Mazaya Dumankaya ile ortak oldu

Türkiye’nin güçlü gayrimenkul geliştiricilerinden Dumankaya İnşaat, Ortadoğu’nun en büyük gayrimenkul geliştiricisi Al Mazaya Holding ile işbirliği anlaşması imzaladı

Arap Devi Al Mazaya Dumankaya ile ortak oldu

30 Mayıs 2014 / Posta Gazetesi

Kuveyt ile Katar ortaklığında Ortadoğu ülkelerinde yaklaşık 2 milyar dolarlık gayrimenkul projelerini hayata geçiren Al Mazaya Holding, Türk inşaat sektöründe faaliyet göstermek üzere Dumankaya İnşaat ile stratejik işbirliğine gitti. Yüzde 50’şer ortaklıkla hayata geçirilen işbirliği ile İstanbul’da konut projelerinin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Dün gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, Türkiye’nin bu dönemlerde biraz gerilimler içerisinden geçse de bazı güzel haberlere de ihtiyacı olduunu belirterek, “Biz de Türkiye’nin büyük potansiyeline inanan bir grupla birlikte güzel işler yapma peşinde işbirliğimizi açıklıyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN EKONOMİSİNE GÜVENDİK

İmza töreni nedeniyle İstanbul’a Al Mazaya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rashid Al Nafisi ise Türkiye’nin kendileri için çok önemli piyasalardan birisi olduğunun altını çizdi. Türkiye pazarındaki faaliyetleriyle bağlantılarını güçlendireceklerini anlatan Al-Nafisi, “Şimdiye kadar Kuveyt ve Dubai başta olmak üzere birçok ülkede büyük projeler gerçekleştirdik. Şu anda bir değişim sürecinde bulunuyoruz. Türkiye’nin ekonomisi ile ilgili olarak güven duyduk ve çok büyük araştırmalar yaparak Dumankaya İnşaat firmasında karar kıldık. İşbirliğimiz sayesinde gücümüzü artıracağız” ifadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya, aynı kültür ve tarihi değerlere sahip iki ülkenin şirketleri olarak Al Mazaya ile kısa sürede önemli projelere imza atacaklarını ifade etti. Ortaklığa yönelik olarak 2014 yılı başından bu yana görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Barış Dumankaya, “İmzaladığımız bu protokol ile 1 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip Al Mazaya gibi önemli bir yapının Türkiye’deki yatırımlarının önü açılmış oldu” diye konuştu.

1 YIL ÖNCE YATIRIM RADARINA TAKILDI

Mazaya Türkiye CEO’su Cem Yolcu ise Türkiye’nin 1 yıl önce yatırım radarlarına girdiğini ifade ederek, “Piyasa araştırması yaptık ve sektör oyuncularını tanıdık. Türk ve Körfez ekonomilerinin dinamikleri birbirlerinden farklı ama tamamlayıcı nitelikte bulunuyor. Burada konut sektöründen başlayacağız. Zaman içerisinde Mazaya’nın tecrübeli olduğu ofis, lojistik ve sağlık alanlarındaki diğer fırsatları da değerlendireceğiz” dedi. Yolcu, bu anlaşmanın Türk gayrimnkul şirketlerinin profesyonelliğini dünyaya gösteren bir anlaşma olduğunu da sözlerine ekleyerek, “Öncelikle ihtiyaçtan başlayacağız. ilk odağımız konut sektörü olacak. piyasanın ihtiyaç duyduğu projeleri birlikte hayata geçirmeye çalışacağız” dedi.

2 MİLYAR DOLARLIK YATIRIMI BULUNUYOR

1998 yılında Al Mazaya Holding adıyla kurulan şirket, Kuveyt ve Dubai ile Katar borsalarına kote olarak faaliyet gösteriyor. Lüks villa, rezidans apartman, ofis, iş ve sağlık merkezi gibi geniş bir yelpazede projelerini geliştiren Al Mazaya’nın merkezi Kuveyt dışında Dubai, Abu Dabi, Oman, Lübnan ve Katar gibi ülkelerde de gayrimenkul yatırımları bulunuyor. Ortadoğu ülkelerinde yatırımlarının toplamı 2 milyar doları bulan grup, geçen yılın sonunda Mazaya Gayrimenkul Yatırımları adıyla Türkiye operasyonlarını başlatmak üzere şirket kurmuştu.

Holdingin iki ana ortağı Katar Ticaret Bankası (Commercial Bank of Kuwait - CBK) ile uluslar arası yatırım fonu Global Investment House’ın sahibi olduğu Gimbal Holding olarak görülüyor. CBK, 2007 yılında banka almak için Türkiye’ye gelmiş ancak herhangi bir sonuç çıkmamıştı.