Arap işadamları Türkiye'de yatırım için arazi arıyor

Mütekabiliyet Yasası'yla Körfez bölgesinin zengin Arap işadamları milyarlarca dolarlık konut aldıkları Türkiye'de yatırım için fabrika arazisi bakmaya başladı

Arap işadamları Türkiye'de yatırım için arazi arıyor

10 Şubat 2014 / emlakwebtv
Mütekabiliyet Yasası'yla Körfez bölgesinin zengin Arap işadamları milyarlarca dolarlık konut aldıkları Türkiye'de yatırım için fabrika arazisi bakıyor. Mütekabiliyet Yasası'nın çıkmasının ardından geçen yıl yabancıya 21 binin üzerinde mülk satıldı. Bu satışlardan da 3 milyar doların üzerinde gelir elde edildi. Oturma izni problemini de kısmen çözen Körfez yatırımcısı artık parasının yönünü yatırım yapabileceği ticari arsalara çevirdi.

Erilkun: "Konut satışı özellikle Arap alıcılar açısından iyi gidiyor”
Son dönemde yabancıların ticari arsalar üzerine yoğunlaştığını belirten Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, konut satışlarının da Arap yatırımcılar açısından iyi gittiğini söyledi. Erilkun, şöyle konuştu: "Konut satışı özellikle Arap alıcılar açısından iyi gidiyor. Biz yakın zamanda bir Arap şirketine 70 adetlik blok konut satışı yaptık. Onlar da bu konutları kiraya vermek istiyor. Yabancıların gayrimenkul talebinde ağırlığın sanayi arazisine döndüğünü söyleyebiliriz. Bireysel alıcılardan sonra kurumsal alıcılar da gelmeye başladı. Şirketler ve fonlar ticari yatırım için sanayi arsası arıyor." Türkiye ekonomisindeki canlılığın Avrupalı yatırımcıları da çektiğini belirten Erilkun, Hollanda'daki kurumsal alıcıların ilgisinin artmaya başlamasıyla burada bir franchise açtıklarını söyledi. Hollanda'da yaşayan 102 bin Türkün Türkiye'den konut alımı yaptığını, bunun yanı sıra yabancıların da ilgisinin büyük olduğunu vurgulayan Hakan Erilkun, "Bu talebi görünce orada bir temsilcilik açma ihtiyacı hissettik. İlgi oldukça yüksek" dedi.