Arap yatırımcı Didim'i tercih ediyor

Her yıl Didim'den ortalama 1.200 ev satın alan İngilizler'in rotasını başka tatil beldelerine çevirmesi ile Didim, Arap yatırımcının tercihi oldu

Arap yatırımcı Didim'i tercih ediyor

Her yıl Didim'den ortalama 1.200 ev satın alan İngilizler'in rotasını başka tatil beldelerine çevirmesi ile Didim Arap yatırımcının tercihi oldu.

En çok Akbük tercih ediyor

Her ay 100 evin satıldığı Didim'de bu sayı geçtiğimiz yıl 10'a kadar düştü. Yılda 100'e yakın Arap turistin bile gelmediği Didim, geçen yıl işadamları ve emlak yatırımcıları tarafından keşfedildi. Yapılan projeleri beğenen Suudi Arabistan, İran ve Katar uyruklu yabancılar 6 ay içinde 500 villa ve tripleks tipi ev aldı. Araplar ise daha çok Didim girişindeki Akbük bölgesindeki evleri tercih ederek, projelere kendi kültürlerini yansıtan eklemeler de yaptı. 

Villalar 800 bin Euro 

İngilizlerin aksine kent merkezinde daire tercih etmeyen Arapları'ın ödedikleri paralar da bir hayli yüksek. Site içinde deniz gören villa ve tripleks tipi evlere 500 ila 800 bin Euro ödeyen Araplar, isimlerinin açıklanmaması ve bilgilerinin sızdırılmaması için güvenilir inşaat firmalarını tercih ediyor. 

İngilizler Didim'den uzaklaşıyor

TÜİK verilerine göre her yıl Didim'den ortalama 1.200 civarında ev alan İngilizler, son 1 yıl içerisinde ekonomik gerekçeler ve artan dolandırıcılık nedeniyle Didim'den uzaklaşmaya başladı. İlçede 1.200'e yakın yabancı turistin tapusunu hala alamadığı ve kimi müteahhitlerin aynı evi 3-4 farklı kişiye sattığı söyleniyor.