Araplar Ayvacık'ı keşfederse

Samsun'a bağlı Ayvacık ilçesi Turizm Kültür Doğa Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Hasan Çelik, Arap yatırımcıların Ayvacık'tan 40 dönüm arazi satın aldığını açıkladı

Araplar Ayvacık'ı keşfederse

Coğrafi-doğal özellikleri itibariyle 'saklı cennet' olarak nitelenen Samsun'un Ayvacık ilçesi Arap yatırımcı tarafından keşfedildi. Bölgede 40 dönüm arazi alan Arabistan heyetinin, bölgede bir tatil köyü kurmaya hazırlandığı konuşuluyor.

Saklı cennet Ayvacık
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ayvacık Turizm Kültür Doğa Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Hasan Çelik, Arap yatırımcıların ilçeye hakim bir tepeden aldıkları arsa üzerine tatil köyü kuracaklarını söyledi. Çelik'e göre, Suudi Arabistan'dan gelen heyet söz konusu yatırım için gerekli prosedürler üzerinde uğraşıyor. Var olan şelalelerden dolayı kentin 'saklı cennet' ismini aldığını söyleyen  Çelik: 'Bu şelaleleri bilen yok. Beldenin tanıtımını yapmaya çalışıyoruz. Ayvacık'ın turistler tarafından ziyaret edilmesini, buranın cennet gibi yerlerinin herke tarafından görülmesini istiyoruz. Bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Araplar bu cenneti keşfettiler.' şeklinde konuştu. 

Samsun-Ayvacık

40 dönüm üzerine tatil köyü
Arapların Ayvacık'a hakim bir tepe üzerinde 40 dönüm yer aldığını ve bir tatil köyü kurmayı planladığını söyleyen Çelik, Arapların bölgeyi, yeşilliği, doğası, şelaleleri ve havası nedeniyle tercih ettiğini belirtti. Çelik, bölgenin Uzungöl ve Ayder gibi doğası nedeniyle tercih edilen bir yer olduğunu belirterek: 'Bakir bir yer. Yatırımcıları buraya bekliyoruz. burada çok güzel yatırım yapılabilecek yer var. Geçenlerde Fransız yatırımcılarla görüştük. Bölgenin tanıtımı için turizm projeleri hazırılyoruz. Araplar daha fazla yer almak için çalışmalarını sürdürüyor.' ifadelerini kullandı.