Araplar, internetten görüp, değerleme istiyor

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Yazıcı, Arap yatırımcıların, internette gördükleri projeler için değerleme istediklerini söyledi

Araplar, internetten görüp, değerleme istiyor

19 Aralık 2012
Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, mütekabiliyet yasasının kalkmasının ardından Arap yatırımcılarının ilgisinin yoğun şekilde arttığını belirterek, şunları söyledi:
“Arapların ilgisi çok fazla arttı. Birçoğu da yatırım için gayrimenkul alıyorlar. Türkiye’deki piyasanın gelişeceğini düşünüyorlar. Bazıları Türkiye’yi ucuz sanıyor ama öyle değil. Fakat internetten konut görüp bize değerlemesini yaptırmak isteyen yatırımcılar da var.”

2013’de sektör için iki senaryo var
Yazıcı, 2013 yılında gayrimenkul sektörü için 2 senaryo çizdiğini belirterek, ilkinde piyasanın 2012’nin son çeyreğindeki gibi bir performans ortaya koyabileceğini söyledi.
Yazıcı, ikinci senaryonun ise karamsar olduğunu vurgulayarak, “İran ya da Suriye ile yaşanabilecek gerginlikler ya da Avrupa’daki krizin etkilerinin sürmesi mutlaka Türkiye’ye de sirayet edecektir. Bir de KDV oranlarında yapılacak artışlar piyasayı olumsuz etkileyebilir” diye konuştu.