Araştırmaya göre mavi yakalıların ilk tercihi inşaat sektörü

Türkiye'nin önde gelen iş ilanları sitesi Elemanonline.net'in ağustos, eylül ve ekim aylarını kapsayan 3 aylık raporuna göre en çok istihdam sağlayan sektör inşaat oldu

Araştırmaya göre mavi yakalıların ilk tercihi inşaat sektörü

09 Aralık 2013 / emlakwebtv
İstihdamın mevsimsel olarak düşüş göstermesine rağmen inşaat sektörü, büyüme potansiyeliyle Türkiye'nin lokomotif sektörüleri arasında yer almaya devam ediyor. Ağırlıklı olarak mavi yakalıların istihdam edildiği sektör, genel istihdama olan katkısıyla da dikkat çekiyor. Geçtiğimiz 3 ayda Elemanonline.net üzerinden verilen yaklaşık 40 bin adet iş ilanında, 3 bine yakın ilan sayısıyla başı inşaat sektörü çekiyor. Son üç ayda toplam işe yerleştirilen 16 bin 623 kişiden, 1.576’sı inşaat sektöründe kendine yer buldu. İnşaat sektörünü, 2 bin 500 ilanla gıda ve 2 bin 400 ilanla bilişim sektörleri takip ediyor.

İnşaat sektöründen istihdama büyük katkı
İnşaat sektörünün, Türkiye'nin önde gelen sektörülerinden biri olduğunu dile getiren Elemanonline.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, “Sektördeki büyüme ve devam eden yatırımlar pek çok yan sektörü etkilediği gibi istihdama olan katkısıyla milli gelirde de dikkate değer bir fayda sağlıyor” dedi. Elemanonline.net üzerinde yayınlanan ilanlarda özellikle son yıllarda inşaat sektörünün öne çıktığını belirten Duyarlar, sektörde şirketler arası transferlerin de dikkat çektiğini sözlerine ekledi.

En çok iş arayanlar 20-25 yaş grubu
İş ilanlarında İstanbul'un ilk sırada olduğunun bilgisini veren Özlem Demirci Duyarlar, talebin özellikle Avrupa Yakası'ndan geldiğini belirtti. İstanbul'u ise sırasıyla Ankara, İzmir ve Bursa takip ediyor. Elemanonline.net'in aday profiline de değinen Duyarlar sistemde bulunan özgeçmişlerin yüzde 35'inin 20-25 yaş aralığında olduğunu söyledi. Duyarlar şu bilgileri verdi: “Oldukça genç bir aday profilimiz var. 20-25 yaş grubu başı çekerken, 26-30 yaş grubu yüzde 25 oranla ikinci sırada. Öte yandan özgeçmişlerin yüzde 55'i erkek, yüzde 45 ise kadın adaylara ait.”

İlk sırada muhasebe departmanı yer alıyor
Yoğunlukla mavi yakalıların istihdam edildiğini gösteren verilere göre yaklaşık yüzde 7 ile muhasebe departmanı pozisyonları ilk sırayı alıyor. Ardından ise satış-pazarlama, üretim-imalat ve bilişim departmanları geliyor.