Arazi emlak vergisi hesaplama 2015 için tıklayın!

Araziniz var ve emlak vergisini hesaplamak istiyorsunuz. Arazi emlak vergisi hesaplama 2015 için verdiğimiz örneklere bakmanız yeterli.

Arazi emlak vergisi hesaplama 2015 için tıklayın!

1319 sayılı kanun gereğince mesken ya da arazi sahibi her vatandaşın ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisi, her sene iki eşit taksit halinde ilgili belediyelere ödeniyor. 2015 yılının emlak vergisi ödeme tarihlerine göre, verginin 2. taksidi Kasım ayında alınmaya başlanacak. Emlak vergisi hesaplama ise çoğu insanın aklını karıştırıyor. Hemen belirtelim, vergi için ödenecek bedel, taşınmaz malın türüne ve bağlı olduğu belediyeye göre değişiklik gösteriyor.

Bir arazi sahibi olduğunuzu ve bu arazi için ne kadarlık bir vergi ödemesi yapacağınızı bilmediğinizi varsayalım. Bunun için öncelikle kanunda belirlenen oranları bilmenizde fayda var. Bu oranlara göre bina vergisinin oranı meskenlerde binde bir, diğer binalarda ise binde ikidir. Tabi bu oranlar, 5216 sayılı Kanunun uygulandığı büyükşehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde yüzde 100 artırımlı uygulanır. Bakanlar Kurulu, vergi oranlarını yarısına kadar indirmeye veya üç katına kadar artırmaya yetkilidir. Arazi vergisinin oranı ise binde bir, arsalarda da binde üçtür. Bu oranlar, 5216 sayılı Kanunun uygulandığı büyük şehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde yüzde 100 artırımlı uygulanır. Bu bilgiler ışığında dilerseniz, arazi emlak vergisi hesaplama 2015’i örneklerle pekiştirelim.

Büyükşehirlerde daha fazla vergi 

Büyükşehirde bir araziniz var diyelim. Bu arazinin değerini 100 bin lira olarak düşünürsek, kanunca binde 2 olan vergi oranına göre ödeyeceğiniz emlak vergisi miktarı 200 lira olur. Tam tersi şekilde, büyükşehirde olmayan bir araziniz olduğunu düşünelim. Kanunca vergi oranı binde 1 olduğuna göre, bu araziniz için ödeyeceğiniz emlak vergisi bedeli ise 100 lira olur.