Arçelikler suyun her damlasını düşünüyor

Arçelik’in A++ enerji sınıfında sadece 6 litre su tüketen çevre dostu bulaşık makinelerini kullanın, doğayı koruyun

Arçelikler suyun her damlasını düşünüyor

21 Mart 2013 / emlakwebtv
"Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın" vizyonuna paralel olarak ‘Sürdürülebilir Gelişim’ yaklaşımı ile hareket eden, çevreyi ve doğal kaynakları koruyarak sürdürülebilir kılmayı tüm faaliyetlerinde gözeten Arçelik, Dünya Su Günü’nde tüketicilerine su tasarrufu alanında dünya rekorlu bulaşık makinelerini sunuyor. Arçelik’in A++ enerji sınıfında sadece 6 litre tüketen 92104 PFEI  Yarı Ankastre Bulaşık Makinesi ve A+++ enerji sınıfından %10 daha tasarruflu 63109 HIT Solo bulaşık makinesi suyun her damlasını düşünüyor.

Arçelik A.Ş.’nin Kaktüs Bulaşık Makinesi Projesi, 2011 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca Enerji Verimli Ürünler kategorisinde ve İstanbul Sanayi Odasınca Çevre Dostu Ürün kategorisinde birincilikle ödüllendirilmiş olmasının ardından Haziran 2012’de de Türkiye’yi Rio'da ‘Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Ekonomi’ alanındaki en iyi uygulamalardan biri olarak temsil etmiştir. Kaktüs projesiyle geliştirilen çevre dostu bulaşık makinesi 63109 HIT, dünyada artmakta olan enerji ve doğal kaynak talepleri için enerji ve su kaynaklarını son derece verimli kullanıyor. Bu proje, enerji ve su tüketiminin düşürülmesinin yanı sıra,  üretiminde kullanılan malzemelerin geri dönüşümü ve üretim esnasında çıkan sera gazı emisyonunun minimuma indirilmesi gibi çalışmalar içeriyor.

Yapılan çalışmalar sonucunda yıkama başına 0,68 kWh ( yıllık 194 kWh, A+++ enerji sınıfından % 10 daha verimli)  enerji tüketimiyle ve Eco 6L programında 6 lt. su tüketimi ile dünya rekorlu olan Arçelik 63109 HIT mümkün olduğu kadar az doğal kaynak ve enerji tüketimi ile 13 kişilik bulaşığı A performansında yıkamaktadır.