Architizer'den Alper Derinboğaz'a ödül

Mimar Alper Derinboğaz tarafından geliştirilen Aktif Strüktürler, Architizer A+ Awards'da mansiyon ödülüne layık görüldü.

Architizer'den Alper Derinboğaz'a ödül

Mimar Alper Derinboğaz tarafından geliştirilen Aktif Strüktürler, dünyaca ünlü mimarlık, iç mimarlık ve tasarım portali Architizer'ın üçüncü kez düzenlediği Architizer A+ Awards'da mansiyon ödülüne layık görüldü. 

Alper Derinboğaz'a ödül
Amerika merkezli, mimari, iç mimari projeler ve endüstri ürünleri paylaşım platformu Architizer'ın düzenlediği Architizer A+ Awards 2015'in mansiyon ödülleri geçtiğimiz günlerde açıklandı. Mimar Alper Derinboğaz'ın medya sanatçısı Refik Anadol ile birlikte hazırladığı, Aktif Strüktürler serisinin ilk ürünü olan Akustik Formasyonlar/Grand Rue Pera (Acoustic Formations / Grand Rue Pera), Architecture+Art kategorisinde mansiyon ödülüne layık görüldü.

Ödülle ilgili bir açıklama yapan Mimar Alper Derinboğaz Aktif Strüktürler projesinin, mimarlığın çağdaş sanatla olan etkileşiminden yola çıktığını ve gelecekte bu alanlar için nasıl ortak paydalar çıkabileceği ya da birbirlerinden nasıl etkilenebilecekleri konusunda fikir verebildiğini söyledi. Aktif Strüktürler kullandığı teknik ve ölçek bakımından halen dünya da bir ilk olmaya devam ediyor. Enstalasyon ayrıca, UCLA (University of California, Los Angeles)'da 20 Nisan'da açılacak olan Drawn sergisinde de yer alacak.

Alper Derinboğaz Hakkında:
Alper Derinboğaz (1982), İstanbul' da yaşayan ve dünyada çeşitli kentlerde işler ortaya koyan bir mimardır. 2005 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini University of California, Los Angeles' da School of Architecture' da tamamladı. Mimarlık ve Kentsel Planlama çalışmalarıyla UCLA Graduate Ödülünü aldı.

Alper Derinboğaz, Salon Architects'in kurucu ortağı olarak farklı ölçeklerde çalışmalarına devam ediyor; İstanbul Teknik Üniversite'de mimari tasarım atölyesi yürütücülüğü yapan Derinboğaz' ın İstanbul' un güncel planlamasını konu alan işleri Türkiye'yi ilk katılımı olan 14.Venedik Mimarlık Bienali'nde temsil etti.