Arda Turan'dan değerli kaç şirketimiz var?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerine göre Türkiye'de 3.5 milyon civarında sermaye şirketi faaliyet gösteriyor. Ancak 45 milyon dolara Barcelona'ya transfer olan Arda Turan'ın transfer değerinin üzerindeki şirket sayısı yalnızca 72

Arda Turan'dan değerli kaç şirketimiz var?

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, TOBB verilerine göre 3.5 milyon civarında olan sermaye şirketlerimizden yalnızca 72 tanesinin, 40 milyon dolara Barcelona'ya transfer olan Arda Turan'ın transfer değerinin üzerinde olduğunu açıkladı. Yamankaradeniz, Türkiye ekonomisi açısından düşündürücü olanın, spor kulüplerinin gerçekleştirdiği son transferlerin reel ekonomik değerlerin üzerinde yaşanması olduğunu vurguladı.

Podolski, Robin Van Persie ve diğerleri
Ülkemizde futbol takımlarının gerçekleştirmiş olduğu transferlerin karşısında ekonomik aktivitenin hacminin "mütevazi" kaldığını vurgulayan Yamankaradeniz, büyük  futbolculara ödenen ücretlerin mevcut şirketlerin marka değerlerinde daha yüksek olmasının düşündürücü olduğunu belirtti. Yamankaradeniz:

Arda Turan'dan değerli kaç şirketimiz var?

"Fenerbahçe'nin, 3 yıllık maliyeti 25 milyon doları bulacak olan transferi Robin Van Persie'nin değerini, ülkemizdeki marka değerleme araştırmalarına göre yalnızca 89 şirket aşabiliyor. Aynı şekilde Galatasaray'ın transfer ettiği Alman oyuncu Lukas Podolski'nin 4 yıllık maliyeti de yaklaşık 16 milyon dolar. Podolski'nin değeri, ülkenin en büyük 101. markasının değerinden daha yüksek..." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin en değerli markaları: Bankalar
Değerli markalar sınıflamasına göre, ülkenin en değerli 20 markasından 8 tanesinin bankalar olduğunu vurgulayan Yamankaradeniz, buna karşın dünyanın en değerli 20 markası içerisinde yoğunluğun bilişim ve teknoloji markalarında olduğunu belirtti. 

En değerli 100 markamız bir Apple etmiyor
2015 yılında ülkenin en değerli markasının, 2.51 milyar dolar ile Akbank olduğunu belirten Yamankaradeniz: 

"Dünyanın en değerli markası 128,3 milyar dolar ile Apple oldu. En değerli 100 markamızın toplam değeri ile Apple’a ulaşılamıyor” diye konuştu. dünyanın en değerli markası 128,3 milyar dolar ile Apple oldu. En değerli 100 markamızın toplam değeri ile Apple’a ulaşılamıyor” dedi.

Arda Turan'dan değerli kaç şirketimiz var?