Aremas Körfez yatırımcısının nabzını tuttu

8-10 Eylül tarihleri arasında Dubai'de düzenlenen Cityscape Global Fuarı'na katılan Aremas, Ortadoğulu yatırımcının Türkiye yatırım haritasını çıkardı. Araştırma, ankete katılanların yüzde 83'ünün Türkiye'de yatırım yapmayı planladığını ortaya koydu

Aremas Körfez yatırımcısının nabzını tuttu

Dubai Cityscape Global Fuarı'nda Körfez yatırımcısının Türkiye hakkındaki düşünceleri ve yatırım planlarını ölçmek amacıyla bir araştırma yapan Aremas ilgi çekici sonuçlara ulaştı. Toplam 720 kişi üzerinde yapılan anket çalışması, katılımcıların yüzde 83'ünün Türkiye'ye yatırım yapmayı planladığını ortaya koydu. Araştırmaya göre Türkiye'ye yatırım yapmayı planlayan her 2 kişiden biri, yatırım yaptığı noktada yaşamayı da düşünüyor. 

Aremas Körfez yatırımcısının nabzını tuttu

Körfez Yatırımcısının gözdesi: İstanbul
Aremas araştırmasına katılanların yüzde 71'i ibe yatırımın ilk adresi olarak İstanbul'u gördüğünü açıkladı. İstanbul içinde ise en popüler lokasyonlar, İstanbul Boğazı ve Havaalanlarına yakın bölgeler oldu. Özellikle son yıllarda Kartal bölgesine yönelik ilgide önemli bir artış tespit edildi. 

1 milyon-3 milyon aralığı yüzde 8
Araştırmaya katılan araştırmacılar içinde üst segment alıcı olarak belirlenen ve 1 milyon ile 3 milyon arasında konut arayışında bulunan denek oranı yüzde 8 olarak belirlendi. Büyük çoğunluk ise alt segment aralığında belirlendi. 100 bin ile 500 bin aralığında bütçeye sahip denek oranı ise yüzde 77 olarak belirlendi. Yüzde 11'lik oran ise 500 bin ve 1 milyon aralığında konut arayışı gerçekleştirdi. 

Aremas Körfez yatırımcısının nabzını tuttu

Körfez yatırımcısının gönlü Boğaz'da ama...
Aremas araştırmasına katılan deneklerin çok büyük bir kesimi İstanbul ve Boğaz bölgesinin cazibesine kapılmış durumda. Ancak bütçelerin bu lokasyona uygun olmaması nedeniyle Havalimanı lokasyonlarına ilgi gösteriliyor. Atatürk Havalimanı'na yakınlığı nedeniyle Ataköy, Güneşli, Halkalı ve Başakşehir yanında, Sabiha Gökçen'e yakınlığı nedeniyle Kartal ve Kurtköy gibi semtlere ilgi giderek büyüyor. 

Anadolu yakasına talep büyüyor
Anket çalışmasını değerlendiren Aremas Genel Müdürü Vedat Arslan, son yıllarda Anadolu'da gerçekleştirilen projelerle birlikte Arap yatırımcının bölgeye ilgisinin giderek arttığını belirtti.