Arka arkaya gelen tren kazaları ve güvenlik zaafiyeti

Sivas Demirdağ'da 4 makinistin yaralanmasıyla sonuçlanan tren kazasının ardından bugün de, Sapanca'da bir yolcu treni ile yük treni kafa kafaya çarpıştı. Kaza, BTS'nin "TCDD gerekli önlemleri almıyor!" açıklamasını yeniden gündeme taşıdı

Arka arkaya gelen tren kazaları ve güvenlik zaafiyeti

Bugün, Pendik-Arifiye seferini yapan Ada Ekspresi ile bir yük treni, Sapanca Rüstempaşa Mahallesi mevkiinde kafa kafaya çarpıştı. Çarpışma sonrasında 1 makinist ve 2 yolcunun yaralandığı belirlendi. Yaşanan kaza Sivas Demirdağ'da, manevra yapmakta olan bir tren ile yük treninin çarpışması sonrasında Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası tarafından yapılan açıklamayı yeniden gündeme taşıdı. BTS, TCDD'nin kazaları engellemek için gerekli önlemleri almadığını iddia etmişti

Mega yatırımlarda, büyük ihmaller
Edinilen bilgiye göre 11601 sefer sayılı Ada Ekspresi, bir yük treni ile çarpıştı. 3 kişinin yaralandığı kaza, çok kısa bir süre önce Sivas Demirdağ'da meydana gelen bir diğer kaza sonrasında Birleşik Taşımacılık Sendikası'nın yaptığı açıklamaları yeniden gündeme taşıdı. Sivas'ta  manevra yapmakta olan bir trenin, yük treni ile çarpışması sonrasında 4 makinistin yaralandığı kaza sonrasında açıklama yayınlayan BTS, çalışanların iş yoğunluğu ve TCDD'nin kazaları engellemek için gerekli adımları atmamasını eleştirmişti.

Trafiğin yoğun olduğu bölgelere dikkat
BTS tarafından yapılan açıklamada, tren şefi uygulamasının kaldırılması, makinist eğitim süresinin kısalması ve personel azlığına dikkat çekilerek:

"Söz konusu kazaların sokumluluğunu personel hatasına bağlamak kolaycılıktır. Kazalardaki artışa ve sürekliliğe rağmen TCDD yönetimi bu kazaları gidermek için gerekli çalışmaları yapmıyor. Çalışma koşulları düzelmeli ve özelleştirme ile ortaya çıkan trafik zafiyetleri ile personel eksikliği bir an önce giderilmelidir..:" denilmişti.