Arkimeet kapılarını açtı

Mimarlar İstanbul’da Buluşuyor" sloganıyla yola çıkan, bu yıl ilk kez düzenlenen ARKIMEET etkinliği, ByPass teması ile bugün kapılarını açtı

7 Ekim 2013 / emlakwebtv

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 7-8 Ekim’de İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ARKIMEET 2013, Türkiye’den ve dünyadan önde gelen birçok mimarı ağırlıyor.

Ulusal ve uluslararası birçok mimarın ağırlanacağı, 2 gün boyunca atölyeler, konfernaslar ve panellerle dolu bir içeriğe sahip ARKIMEET 2013 bugün Arkitera Mimarlık Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yılmaz ve Yüksek Mimar Sevinç Hadi'nin açılış konuşmalarıyla başladı. Açılış konuşmalarının ardından etkinliğin ilk gününü özel konuşmacısı ise Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Naci Koru oldu.

ARKIMEET 2013'ün açılış konuşmasını yapan Arkitera Mimarlık Merkezi’nden Ömer Yılmaz, etkinlik hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Bu yıl ilk kez düzenlenen ARKIMEET'te atölyeler, konferanslar, paneller gibi birçok etkinliğin yer alacağından bahseden Ömer Yılmaz, usta mimarların açılış konuşmaları, önemli yapıların hikayelerinin anlatılacağı zaman tüneli paneli, uluslarası mimarların deneyimlerinin aktarılacağı konferanslar gibi oturumların gelecek yıllarda da sürdürülmesinin planlandığını söyledi.

ARKIMEET 2013’ün en önemli etkinliklerinden biri de ‘Mimarlar İstanbul'da Buluşuyor’ konferansı oldu. Konferans serisinde yer alan ünlü isimler, Josep Lluis Mateo ile Manuelle Gautrand, bilgi birikimlerini ve tecrübelerini genç mimarlarla paylaştı.

Jean Nouvel, Frank Gehry, Dominique Perrault, Zaha Hadid ve Norman Foster gibi yıldız mimarların yarışmalara hazırlanırken nasıl bir yol izlediğini merak eden Office for Strategic Spaces (OSS) kurucusu mimar Angel Borrego Cubero tarafından türünün ilk örneği olarak hazırlanan “The Competititon” belgeseli de Türkiye'deki ilk gösterimini ARKIMEET 2013'te yaptı. Gösterimin ardından yönetmen Angel Borrego Cubero izleyicilerin sorularını yanıtladı.

ARKIMEET 2013’te, ByPass teması ulusal ve uluslararası konferans, panel ve atölye çalışmalarının yanı sıra özel etkinliklerle de ele alındı. Mimarlık, şehir planlama, medya, müzik gibi birçok farklı disiplinden gelen kişiler Pecha Kucha Night* İstanbul'da ByPass temasını kendi yorumlarıyla ele alarak, hızlı ve eğlenceli Pecha Kucha sunumlarını gerçekleştirsi. Açılış konuşmasını Şafak Pavey'in yaptığı etkinliğin konuşmacıları; Ali Taptık, Arman Akdoğan, Koray Çalışkan, Yaşar Adanalı, Ömer Selçuk Baz ve Ertuğ Uçar’dı. 

Arkitera Ödülleri için heyecan dorukta

Yapı ve mimarlık sektörünün merakla beklediği Arkitera İşveren Ödülü, Arkitera Genç Mimar Ödülü ve RAF Yapı Malzemesi Ödülü, 8 Ekim akşamı ARKIMEET 2013'te sahiplerini bulacak.

Kapanış Partisi'nde mimarlar siyah giyecek

Mimarlar, adeta üniforma gibi benimsedikleri siyah kıyafetleriyle ARKIMEET kapanış partisinde buluşacak. Çeşitli sürprizlerin de yaşanacağı Mimarlar Siyah Giyer partisi 8 Ekim Salı akşamı Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecek.

Detaylı bilgi için www.ARKIMEET.com adresini ziyaret edebilirsiniz.