Arnavutköy metrosuna doğru

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Topkapı-Habibler raylı sistemini Arnavutköy'e uzatma çalışmalarına başladı. Hedefler tutarsa Vezneciler-Arnavutköy metrosu 2019 yılında faaliyete geçecek

Arnavutköy metrosuna doğru

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni metro hatları için çalışmalarını sürdürüyor. Topkapı-Habibler arasındaki raylı sistemi Arnavutköy'e kadar ulaştırmayı hedefleyen İBB'nin hedefleri tutarsa Vezneciler-Arnavutköy metro hattı  2019 yılında faaliyetlerine başlayacak. 

 

İBB yeni metro hatları inşa ediyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre İBB, Topkapı-Habibler arasında çalışan tramvay hattının, Arnavutköy'e uzanacak metro hattına dönüşümü için çalışmalara başladı. 

 

İhalede geri sayım: 9 Eylül
Yapımı tüm hızıyla süren bir diğer mega proje olan 3. Havalimanı'na kadar uzanacak toplu ulaşım hattının en önemli ayağı olacak Arnavutköy tramvayı için ihale tarihi de belli oldu. İhalenin 9 Eylül tarihinde yapılacağını açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, toplam uzunluğun 30 kilometreyi bulacağını belirtti. Hattın uzatılma çalışmaları kapsamında da Sultangazi, Habipler, Esenbahçe, Sincanlar, Fenertepe Yolu, Kayabaşı gibi durakların yanında Devlet Hastanesi ve Arnavutköy'ün de içinde bulunduğu 9 yeni istasyon inşa edilecek. 

Arnavutköy-Vezneciler Metrosu'nun yanı sıra Arnavutköy'e 3 tane daha metro hattı çekileceği belirtiliyor. Hatlardan ilki Halkalı'dan hareketle Arnavutköy ve 3. Havaalanı İstikametine giderken, Gayrettepe'den 3. Havalimanı'na gidecek hattın da Arnavutköy'den geçeceği açıklanıyor. Sistem içinde ayrıca 33 kilometrelik Halkalı-Bahçeşehir ve Çatalca Raylı sistem hattı da bulunuyor.