Arnavutköy'de konut fiyatları yükselişini sürdürüyor

3. Havalimanı'na komşu Arnavutköy'de gayrimenkul fiyatlarındaki yükseliş sürüyor. Son bir yılda yüzde 50'ye varan artışlar gözlemlendi

Arnavutköy'de konut fiyatları yükselişini sürdürüyor

Cumhuriyet tarihinin en büyük inşaat yatırımlarından biri olan 3. Havalimanı, çevre ilçelerdeki gayrimenkul fiyatları üzerindeki yukarı yönlü baskısını sürdürüyor. Özellikle Arnavutköy ve Çatalca'da konut fiyatlarındaki artış yalnızca Havalimanı projesinden değil, aynı zamanda mega projeyi kentin merkezine bağlayacak metro çalışmalarının hızlandırılmasından da etkileniyor. Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, söz konusu yatırımlarla bu ilçelerdeki fiyatların önemli bir artış kaydettiğini vurguladı.

Arnavutköy ve Çatalca'da fiyatlar yükseliyor
Yeni havalimanı çalışmalarının yanı sıra metro ve raylı sistem adımlarıyla da gayrimenkul fiyatlarının yukarı yönlü hareketinin sürdüğünü söyleyen Erol, metro bağlantı sisteminin 4 milyar 845 milyon 600 bin TL'ye mal olacağını belirtti. Erol, 13 istasyondan oluşan metro hattı ile kentin merkezine 30 dakikada ulaşmanın mümkün hale geleceğini de belirterek:

"Yeni havalimanı projesi konuşulmaya başlanmadan önce bölgede metrekaresi 80 TL'den alıcı bulan arsa fiyatları bugün 250-300 TL'ye kadar çıkıyor" şeklinde konuştu. 

Öncesi ve sonrasıyla fiyatlar
Havalimanı projesi öncesinde metrekaresi 80 TL'ye satışa çıkarılan arsa fiyatlarının bugün 250-300 TL fiyat aralığına ulaştığı bilgisini de veren Erol, Arnavutköy'deki artış oranının yüzde 30-50 düzeyinde yaşandığı belirtti. Erol, bu artışın devam ettiğini ve özellikle havalimanına komşu arsa ve köylerin değer kazanmayı sürdüreceğine de dikkat çekerek:

"Çevre bölgelerin zamanla imara açılması bekleniyor. Kurulacak yeni şehirlerde 4 milyon kişinin ikamet edeceği tahmin ediliyor. Yalnızca konut değil, ofis, avm, sanayi ve lojistik yatırımlarının da bölgeye kayması gündemde..." şekilnde konuştu.