“Arsa hissedarları sürecin heyecanını söndürüyor”

1. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne katılan Evrim Karayel, “Kentsel dönüşümü ranta dönüştüren bazı arsa hissedarlarının davranışları sürecin heyecanını söndürüyor” dedi

“Arsa hissedarları sürecin heyecanını söndürüyor”

07 Şubat 2014 / emlakwebtv
1. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nin katılımcıları arasında yer alan Gürallar Yapı Genel Müdürü Evrim Karayel, kentsel dönüşüm sürecinde gelinen son durumu anlattı. Karayel, “Kentsel dönüşüm olmazsa olmaz. Bu konuda sektör olarak hemfikiriz. Bunun olabilmesi için gerekli teknik, sosyal ve idari altyapının tamamlanmış olması şart. Özellikle şehirlerin ihtiyacı olan altyapıların yerel yönetimler tarafından da hızlıca sonuca ulaştırılması gerekiyor" dedi.

Bazı arsa hissedarlarının kentsel dönüşümü ranta dönüştürdüğünü vurgulayan Karayel, konuşmasına şöyle devam etti: "Son günlerde duyduklarımız ve gördüklerimize göre kentsel dönüşümü ranta dönüştüren bazı arsa hissedarları bu sürecin en büyük baltalayıcıları olarak dikkat çekmektedir. Burada unutulmaması gereken depreme dayanacak daha iyi yaşam alanları, daha iyi sosyal donatılar ve daha düzgün bir şehirleşmeyi ortaya çıkarabilmektir. Arsa hissedarlarının asıl konunun dışına çıkarak müteahhitleri daha fazla metrekare inşa etmek için emsal arttırmaya, daha fazla inşaat yaptırmaya iten yaklaşımları büyük bir heyecanla başlayan sürecin heyecanının kırılmasına sebebiyet vermektedir. Unutulmamsı gereken şehrin yenilenmesi gerekliliğidir. Bu konuda arsa hissedarlarını daha bilinçli bir şekilde konuya yaklaşmaya ve süreci saha doğru yönetmeye davet ediyoruz."