Artella kazanan tasarımlarını Yapı Fuarı'nda sergiledi

Kastamonu merkezli kapı, mutfak ve banyo ürünleri üreticisi Artella tarafından geliştirilen 'kapı tasarım' yarışmasına 1000'in üzerinde başvuru geldi. Firma birinci gelen ürünleri 40 Yapı Fuarı'nda sergiledi.

1988 yılında sektörde faaliyetlerine başlayan Aslandağ Ahşap A.Ş. markalarından Artella, 40. Yapı Fuarı'na özel bir etkinlikle katıldı. Firma tarafından gerçekleştirilen 'Kapı Tasarım Yarışması'na 1000'in üzerinde başvuru geldi. Yarışmanın kazananları ise, fuar kapsamında kurulan Artella standında ziyaretçilerle buluştu. Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Aslandağ ile 'kapı tasarım yarışması', firma faaliyetleri ve fuar hedeflerini konuştuk. 

Emlakwebtv: Firmanız yaklaşık 60 yıldır sektörde faaliyet gösteriyor. Fuardaki tanıtımlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Cemal Aslandağ: Artella bir aile şirketi. Ben firmamı tanıtırken '60 yıllık çok genç bir firmayız' diyorum. 4 kardeşiz ve baba mesleğini yürütüyoruz. Aslen Kastamonuluyuz. Fuarda Tireset ve kapı markamız Artella'yı ziyaretçilerle buluşturduk. Bu ürünlerimizin tanıtımını yapıyoruz. 

Emlakwebtv: Geçtiğimiz haftalarda, firmanız tarafından düzenlenen ve yoğun bir ilgiyle karşılaşılan kapı tasarım yarışmasını sonuçlandırdınız. Yürüttüğünüz bu sosyal sorumluluk projesi nasıl sonuçlandı?

C.A.:Biz ülkemizde ilk kez sosyal sorumluluğumuzu yerine getirelim diye ilk kez, üniversite öğrencilerine yönelik, iç mimarlık, mimarlık ve tasarım bölümlerinde okuyan öğrencilere yönelik bir kapı tasarım yarışması hazırladık. Bundan çok iyi dönüşler aldık. 1000'in üzerinde katılım gerçekleşti. Bizim ummadığımız çok geniş ufukları sergileyen ürünler ortaya çıktı. Fuarda aynı zamanda buradan gelen ve dereceye girmeyi başaran ürünlerin de sergilemesini yapıyoruz. Klasik ve modern olmak üzere iki kategorideki birincile ürünleri, fuarda ziyaret ediliyor. 

Emlakwebtv: Yürüttüğünüz bir çalışmanın yankılarını nasıl oldu?

C.A.: Türkiye'nin iyi markaları da bu bizim çalışmalarımızı devam ettiriyor. Onlar da kapı tasarım yarışmaları düzenliyor. Bu da bizi firma olarak çok mutlu ediyor. 

Emlakwebtv: Bu çalışmaların Türkiye ekonomisine ve sektöre ne gibi katkıları olmasını öngörüyorsunuz?

C.A.: TürkiyAğacın 1 kilosunu 1 TL'ye satarken, Avrupa bunu 3 TL'ye satıyor. Orada tamamen Ar-Ge, katma değer, inovasyon çok önemli. Bizim de ürünümüzü katma değer haline getirme için, bu genç yetenekli arkadaşlara öğrencilere ihtiyacımız var. 

Emlakwebtv: Yapı fuarlarına uzun yıllardır katıldığınızı biliyoruz. Bu fuarların sizler için önemi nedir?

C.A.: Yapı Fuarı'na biz uzun yıllardan beri katılıyoruz. Şirketimizin tanıtımlarında bu tip fuarlar, olmazsa olmaz. Türkiye'nin marka gücünü destek veren bu fuarlarda olmak zorundayız. Çok menunuz bu fuarlardan Çünkü yurt içi ve yurt dışında bayilik isteyen kişilerle bu etkinlikler sayesinde buluşuyoruz. 

Aslandağ Grup ve Artella Hakkında
1977 yılında meslek yaşamına başlayan Tuncay Aslandağ ve Cemal Aslandağ'ın girişimleri ve Salih Aslandağ ile Aydın Aslandağ'ın destekleriyle kurulan Aslandağ Ahşap, Kastamonu merkezli bir firma olma özelliği taşıyor. Ahşap ev ustalığı mesleğini sürdürmekte olan baba Saadettin Aslandağ'ın izinden giden dört kardeş tarafından büyütülen şirket, kısa sürede büyüyerek Aslandağ Grup haline geldi. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Cemal Aslandağ'ın sürdürdüğü firmada Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini Tuncay Aslandağ, Yönetim Kurulu Üyeliklerini ise Aydın Aslandağ, Salih Aslandağ üstleniyor.

Çok sayıda şirket ve markaları bünyesinde barındıran Aslandağ Grup markalarından biri olan Artella bünyesinde ise kapı, mutfak ve banyo ürünleri üretimi sürdürülüyor. Çok sayıda inşaat firmasının tercih ettiğiünlerden biri haline gelen Artella, bugün eni makina yatırımlarıyla 8.500 metrekaresi kapalı olmak üzere, toplamda 17 bin metrekarelik fabrikasında üretimini sürdürüyor.