Artık halı alanı konuşulacak

GYODER, KONUTDER ve İNDER, konutlarda brüt-net metrekare karışıklığına son vererek 2013'te "halı alanı" kavramını esas alacak

Artık halı alanı konuşulacak

18 Aralık 2012
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) konutlarda brüt-net metrekare konusunda yaşanan kafa karışıklığına son verecek. 2013'te sektöre "Halı alanı" kavramı getirilecek.
KONUTDER, GYODER, İNDER temsilcileri metrekare kavramının yanı sıra sektörün diğer sorunlarını da masaya yatırdı.

Disiplin şart:
Temsilciler, sektörün hep birlikte disipline olması gerektiğini söylediler. Bu konudaki önerilerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sundukları bilgisini verdiler.

Kurumlar Vergisi Önemli:
GYODER Başkanı Işık Gökkaya, "Yabancılara GYO'larda Kurumlar Vergisi (KV) muafiyeti olduğunu söyleyip, şimdi de kaldırılacağını anlatmamız zor. Sektörü büyütmek için bu tür enstrümanlara ihtiyaç var" dedi.

KDV artırılması:
KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, sektörün gündemindeki KDV oranları konsunda şu değerlendirmeyi yaptı: "Konut satışlarının yüzde 90'ının 150 metrekarenin altında. Satılan dairelerin KDV'si, Maliye'ye ödeniyor ve sonra iade alınıyor. Şirketimiz Sinpaş'ın Maliye'de biriken KDV'si ödenmiş sermayemizin yüzde 25'ine ulaştı. Maliye, KDV'yi eşitleyerek bunları alabilir."

Ak ile karanın ayrılması lazım
İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, konut projelerinde yapanın sorumluluğunun inşaat bittikten sonraki 5 yılı kapsaması gerektiğini söyledi. Durbakayım, "Bir şekilde akla karanın ayrılması gerek" dedi.