Artık kalitesiz malzeme kullanmayacağız

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, TOKİ projelerinde bundan böyle kalitesiz malzeme kullanılmayacağını söyledi

Artık kalitesiz malzeme kullanmayacağız

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, bundan önceki dönemlerde kullanılan kalitesiz malzemelerin artık TOKİ projelerine giremeyeceğini söyledi. Ergün Turan, eski disipline göre malzeme üreten firmalarla bundan böyle çalışmayacaklarını belirterek: 'Artık TOKİ'ye kalitesiz malzeme girmeyecek. Taviz vermeyeceğimiz noktalardan birisi kalite olacak. bütün paydaşlarımız bunu bilmeli ve kendini buna göre konumlamalı. TOKİ kalitede referans olacak.' şeklinde konuştu.

Dönüşümün handikapı: 'Kâr kaygısı'
Açıklamasında Kentsel Dönüşüm sürecinin handikaplarına da değinen TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan,  Türkiye'de gelinen kâr kaygısını eleştirdi. Kentsel dönüşümün ilk handikabı olan, finansman sorununun iyi bir planlamayalla çözümlenebileceğini belirten Ergün Turan, ülke çapında can ve mal kaybını önlemek için başlatılmış bir seferberliğin 'kazanç' kapısına dönmesini eleştirdi. Ergün: 'Türkiye'de kentsel dönüşümün geldiği nokta 'nasıl kar ederiz, nasıl para kazanırız'. 100 metrekare evi olan vatandaşımız hiç cebinden para çıkmadan 100 metrekare ev istiyor ya da bazı yerlerde işin ucu kaçmış 100 metrekare eve 200 metrekare ev istiyor. Müteahhitin bir daire verebilmesi için iki tane ev yapması gerekiyor. Bu şehirler zaten yaşanmaz noktaya gelmiş. Daha da yaşanmaz hale gelir. 'Nasıl zenginleşirim' değil 'nasıl fedakarlık ederiz de geleceğe yaşanabilir bir ülke bırakırız' diye düşünmeli.' dedi.

Yatay konutlar
TOKİ Başkanı Turan, bundan böyle yüksek katlı binalara da onay vermeyeceklerini belirterek, Anadolu geleneklerinde yüksek katlı binaların bulunmadığının altını çizdi. Turan: 'Yöresel mimari konsept, kat yüksekliğindeki bina yüksekliğinde ortaya koyacağımız sınırlama ve bizim gelecekteki konutlarımızın mutlaka kaliteyle anılmasını istiyoruz. Bir referans noktası olmasını istiyoruz. Bir kaç yıl içerisinde TOKİ'nin ürettiği binalar kalitesiyle anılan konutlar olacak. Bizim balkon korkuluklarımız demirdi. Şimdi alüminyum ve paslanmaz malzemelere geçiyoruz. Maliyetlere yansıması olacak ama bunlar ciddi maliyetler değil.' dedi.