Asansör dünyasının İstanbul’daki gövde gösterisi sona erdi

2012'de 18 bin yeni asansör ile 27 Avrupa ülkesini geride bırakan Türkiye, bu alanda dünyanın en büyük fuarı olan Asansör İstanbul’a da ev sahipliği yaptı

Asansör dünyasının İstanbul’daki gövde gösterisi sona erdi

8 Nisan 2013 / emlakwebtv
İFO Fuarcılık tarafından AYSAD (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) desteği ile 4-7 Nisan tarihleri arasında 13.’sü düzenlenen fuarda, 37 ülkeden 390 katılımcı stand açtı. Konutlardan alışveriş merkezlerine, sağlık kuruluşlarından ofis binalarına kadar hayatın hemen her anında var olan asansörlere ilişkin en yeni ürün ve teknolojiler 4 gün boyunca Asansör İstanbul 2013’te sergilendi.
 
72 ülkeden toplam 26.638 profesyonelin ziyaret ettiği fuara beklenenin üzerinde bir ilgi vardı. Asansör İstanbul 2013’te dikkat çeken yenilikler arasında asansör kazalarının önüne geçmeye yönelik güvenlik ve konfor tabanlı sistemler, teknoloji ile estetiği buluşturan kabin tasarımları, asansör içi görsel iletişim uygulamaları ve yeni nesil etkileşimli paneller dikkat çekti. Türkiye asansör sektörünün önemli firmaları ile dünyanın farklı noktalarından gelen global devleri 2 yılda bir İstanbul’da buluşturan Asansör İstanbul’un 14.’sü 2015 yılının Nisan ayında yapılacak.
 
Avrupa, Türk asansör firmalarını ve fuarı gıpta ile takip ediyor
Alanında dünyanın lider asansör fuarına sahip olan Türk Asansör Sektörü gerçekleştirdiği üretim hacmi ile de göz kamaştırıyor. 2012’yi 18 bin asansör kurulumu ile tamamlayan sektörün ulaştığı bu rakam, 27 Avrupa ülkesi arasında Türkiye’yi zirveye taşıdı. Bu yıl fuarın hemen öncesinde ilk defa İstanbul’da gerçekleştirilen Genel Kurul sonrası Asansör İstanbul’u ziyaret eden ve açılış töreninde söz alan ELA (European Lift Association - Avrupa Asansör Derneği) Başkanı Philippe Lamalle Türk asansör firmalarının kendileriyle gurur duyması gerektiğini söyleyerek, ekonomik olarak zor bir süreçten geçen ve inşaat sektörü de sekteye uğrayan Avrupa’nın içinde bulunduğu durumdan çıkmasında, Türkiye ekonomisini lokomotif olarak gördüklerini belirtti.
 
Kendini koruyan asansörler, ilk kez fuarda görücüye çıktı
Uluslararası Asansör İstanbul Fuarı’nın bir yan etkinliği olarak 2 yılda bir organize edilen ve bu seneki konusu “Anti-Vandal Asansörler” olan tasarım yarışmasında dünya genelinde son dönemde güncellik kazanan, ülkemizde de giderek yaygınlaşan kasıtlı kötü kullanıma yönelik teknolojik çözümler yarıştı. İFO Fuarcılık ve AYSAD (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) tarafından ETMK desteği ile düzenlenen yarışmada dereceye giren projeler ilk kez fuarda sergilendi.  
 
Fuarla eş zamanlı konferans ve seminerler, sektörün gündemine yön vermeye devam etti
Uluslararası Asansör İstanbul fuarı, yeni ürün ve teknolojilerin sergilendiği, ticari anlaşmaların yapıldığı, yeni işbirliği temellerin atıldığı ticari bir organizasyon olmasının ötesinde, düzenlenen konferanslarla da sektörün bilgi kaynağı olmaya devam etti. Fuarın en fazla ilgi gören oturumunda, sektörün güncel konusu olan “Asansör Yıllık Kontrolleri” masaya yatırıldı. AYSAD Başkanı Sefa Targıt’ın  moderatörlüğünde düzenlenen konferansta söz alanT.C. Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı Sektörler Daire Başkanı Zühtü Bakır, TMMOB MMO’nı temsilen Halim Akışın, TSE’den İlknur Kılıç, SZUTEST’ten Erman Balcı, OTİS firmasından Aziz Bilge ve ERSAN Asansör firmasından Fuat Durdağ, bilgi ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Ayrıca çeşitli katılımcı firmalar da fuar boyunca uzmanlık alanlarına ilişkin serbest sunumlar gerçekleştirdi.

AYSAD hakkında detaylı bilgi için  http://www.aysad.org.tr/