Asansör güvenliği için deprem yönetmeliğine uygun binalar

Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren asansör güvenliğinin maksimum düzeye çıkması için deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılmış binalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Asansör güvenliği için deprem yönetmeliğine uygun binalar

Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılmış bir bina içindeki asansör sistemlerinin güven ölçüsünün de yükseleceğini söyledi. Yüksek asansör güvenliği için deprem güvenliğine uygun binalara ihtiyaç olduğunu dile getiren Aren: "Deprem yönetmeliğine göre yapılmış bir binanın içerisindeki asansör sistemleri de güvenli olur. Doğru altyapı, sistem ve teknik gereklilikler sağlanarak inşa edilen projelerde kullanılan malzemelerin kalitesine verilen önemin artmasıyla kullanıcıların emniyetine verilen önem de artar” ifadelerini kullandı.

Proje aşamasında incelenmeli

Aren deprem yönetmeliğine uygunluğu henüz proje aşamasında gündeme alınması gerektiğini, hayatımıza son dönemde giren bir diğer düzenlemenin ise TS En 81-77 Deprem Standardı oludğunu vurgulayarak: "Bu standart, asansörlerin hareketli parçalarının deprem esnasında yolculara veya binaya olası zararlar vermelerini engellemek için dizayn edilmiştir. Standartta belirtilen koşullar proje çizim aşamasından montaj, bakım ve denetim aşamasına kadar eksiksiz yerine getirilmelidir. Deprem anında asansörlerin davranışlarına ilişkin standardın tüm sektör tarafından doğru uygulanması ve denetiminin yapılması olası riskleri ortadan kaldır" şeklinde konuştu. 

1 Eylül'den itibaren büyük dönüşüm

Asansörlere yönelik düzenlemenin Eylül ayında uygulamaya alınacağını ve düşey sirkülasyon sistemlerinin emniyet ve binalardaki doğru trafiği sağlama açısından kritik oludğunu da dile getiren Aren: "1 Eylül 2017’den itibaren hayatımızda yer alacak TS EN 81-20/50 standartı, hem sistem üreticisinin hem de bina sahiplerinin uygulamalarındaki emniyet parametrelerini arttırıyor. Sektörü kuran ve 165 yıldır lideri olan Otis için bu durum oldukça memnuniyet verici" şeklinde konuştu.  

En büyük sorun denetim

Otis Türkiye'nin sektörün en büyük sıkıntısının deneyim olduğuna uzun süredir dikkat çektiklerini vurgulayan Aren:

"Sektörde faaliyet gösteren çok sayıda firma olduğu için ‘denetim’, ciddiyetle ele alınması gereken bir konu. Çünkü uygun ve doğru bir şekilde yapıldığında ve kullanıldığında asansör dünyanın en güvenli ulaşım aracıdır. Kullanıcılara öneride bulunmak istiyorum; ‘Markayı doğru seçerseniz, denetimler de firma ile birlikte gelir.’ Önemli olan kamu denetiminin dışında, firmaların da kendi otokontrolünü sağlamasıdır. Biz Otis Türkiye olarak, otokontrole inanıyoruz ve tüm denetimleri kendimiz de yapıyoruz." yorumunda bulundu.