Asansör raydan 32. katta çıktı

Torun Center'da meydana gelen kazanın aktörlerinden, asansör firması Geda Majör'ün Genel Müdürü Orhan Demirel asansörün 'çıkarılmaması gereken kattan' düştüğünü iddia etti

Asansör raydan 32. katta çıktı

Torun Center'da 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör kazasının ardından ilk açıklamasını yapan Geda Major'ün Türk Ortağı ve Genel Müdür Orhan Demirel, asansörün çıkarılmaması gereken kattan düştüğünü söyledi. Demirel: 'Asansör 31. kata kadar çalışmak üzere ayarlanmıştı. Ama 32. kattan düştü. Bu da ayarlarıyla oynandığını gösterir.' şeklinde konuştu.

Asansörün ayarlarıyla kim oynadı?
6 Eylül 2014'te meydana gelen ve 10 işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan asansör faciasıyla ilgili olarak Hürriyet Gazetesi'nden Burak Coşan'a konuşan asansör firması Geda Major'ün Genel Müdürü Orhan Demirel, asansörün durması için kilit role sahip siviçlerin yerinde olmadığını idda etti. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, asansörde hiç siviçin olmadığı, asansördeki siviçlerin söküldüğü ve sivişlerin işlevini kaybettiği şeklinde üç nokta üzerinde durulduğunu belirterek: 'Burada dikkat edilmesi gereken nokta asansörün 32. kattan düşmesi. Torunlar ile yaptığımız kiralama sözleşmesinde de yer alıyor. Bizden kiralanan asansör 31. kata kadar hizmet veriyor. Bu asansörün 32. katta ne işi var. Bu asansör oraya nasıl çıktı. Bunun tek bir yoülu var, o da asansörde yer alan katlarda durmasını sağlayan sivçlerin sökülmüş olması.' dedi.

Torun Center Mecidiyeköy

Kaza yerini görmeme izin verilmedi
Açıklamasında  kazanın ardından bölgeye girmesine izin verilmediğini de vurgulayan Demirel, günlük ve haftalık bakımların Torunlara, aylık bakımların ise kendi firmalarına ait olduğunu vurguladı. Demirel: 'Firma olarak tek sorumluluğumuz var. Asansörlerin arızalanması durumunda 12 saat içinde müdahale etmek. Siviçlerin sökülmesiyle asansör ara katlarda bile durmakta zorlanır. Asansörde 3 siviç yer alıyor. Asansörün raydan çıkacağı tek yer 32. kat. Raydan çıkan bir asansör serbest düşer. Paraşüt sistemi ya da bir başka güvenlik önlemi bu asansörü durduramaz.' dedi.