Asansöre binen herkes risk altında

Makina Mühendisleri Odası Erzurum İl Temsilcisi Prof. Dr. Kenan Yakut, asansöre binen herkesin 'güvenlik etiketlerine' dikkat etmesi gerektiğini söyledi

Asansöre binen herkes risk altında

Torun Center'da yaşanan asansör faciası ile ilgili bir açıklama yapan Makina Mühendisleri Odası Erzurum İl Temsilcisi Prof. Dr. Kenan Yakut, asansörlerde var olan sarı, yeşil ve kırmızı renkli uyarı etiketlerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Sarı, kırmızı ve yeşil uyarılar ne anlama gelir?
Vatandaşları uyarı etiketi olmayan asansörlere girmemeleri konusunda uyaran Yakut:

'Kumanda panelinin etrafında üzerine bilgi notu yazılı olan sarı, yeşil ve kırmızı etiketler var. Sarı, asansördeki eksikliklerin giderilene kadar binerken dikkat edilmesi, yeşil de herhangi bir eksiklik olmadığı anlamına gelir. Kırmızı renkli etikette ise asansörün kesinlikle kullanılmaması uyarısı vardır.' dedi.

'Etiket yoksa binmeyin'
 Kullanıma uygun olmayan ve kırmızı etiketli olması gereken asansörlerde bu uyarı levhasının bulunmadığını, kırmızı olduğu için etiketin sökülmüş olacağını belirten Yakut: 'Bunların mühürlenmiş olması gerekir. Eğer asansörde etiket yoksa vatandaşlar binmesin. Hayatlarını riske atmasınlar ve yürüsünler..' şeklinde konuştu. 

Paraşüt varsa yük asansörü kullanılabilir
Yük asansörlerinin kullanım gerekliliklerine de değinen Yakut, yük asansörlerinin insan taşıma amaçlı kullanılmaması gerektiğini ve işçilerin yük asansörüne binme zorunluluğunu, ancak etiket ve bilgi notu bilgilendirmesine göre gerçekleştirmesi gerektiğini açıkladı. Yakut, ancak mecbur kalınması halinde, yedek halat sistemi ve paraşüt sisteminin kesin teyidine ihtiyaç olduğunu söyledi.