Asansörlerin yüzde 80'i bozuk

Türk Standartları Enstitüsü, son üç yılda denetlenen 107 binin üzerindeki asansörden yüzde 80'ine yakınının kırmızı etiket aldığını açıkladı

Asansörlerin yüzde 80'i bozuk

Türk Standartları Enstitüsü, yaptığı yazılı açıklama ile son üç yılda denetlenen 107 bin 170 asansörden yüzde 77.2 sine denk gelen 82 bin 725 tanesinin kırmızı etiket aldığını söyledi.

Asansörleri kim denetleyebilir?
İnşaat şantiyelerinde yük ve insan taşımak için kullanılan asansör denetimlerinin İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa bağlı olarak 'İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği' ile Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Hükümleri kapsamında olduğunu belirten TSE, 1 Ocak 2012 tarihinde yapılan düzenleme ile bina asansörlerinin periyodik yıllık kontrollerinin TS EN ISO IEC 17020 standardına göre akredite olmuş A Tipi Akredite Muayene Kuruluşları tarafından yapılması hükme bağlandığını açıkladı.

TSE açıklamasında, kurumun A Tipi Akredite Muayene Kuruluşu olarak 2012 yılından bu yana binalarda kullanılan asansörlerin periyodik muayenelerini yapma hakkının bulunduğunu belirterek, 2012 Mayıs ayından bugüne kadar 18 bin 690'ı takip kontrolü olmak üzere toplam 125 bin 860 asansör muayenesinin gerçekleştiği, son dönemde denetlenen 107 bin 170 asansörden 82 bin 725'inin, yani yüzde 77.2'sinin kırmızı etiket aldığını açıkladı. TSE açıklamasına göre bu asansörlerden yalnızca 17 bin 450 tanesi kullanılabilir hale getirildi. 

TSE'den denetimsiz firma denetimi
Açıklamasında denetimsiz bakım firmalarına ilişkin tespitlerde de bulunan TSE:  TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi (HYB) sahibi olmayan asansör bakım firmalarının hizmet verdiğinin görülmesi durumunda; Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, ilgili idare ve bina sorumlusu uyarılmaktadır. Yapılan uyarı doğrultusunda; bina sorumluları HYB sahibi bakım firmaları ile anlaşma yapmakta veya bakım firmalarını HYB almaları için teşvik etmekte, böylece piyasada denetimsiz bakım firmalarının hizmet vermesinin önüne geçilmektedir.'