Aşçıoğlu: 'Cadde'yi bu hale farklı mesleklerden gelenler getirdi'

Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Bağdat Caddesi'nde sürecin yüzde 85 oranında durduğunu belirterek: "Müteahhit değil onlar. Mobilyacı, fasulyeci ve bakkallar. Cadde'yi bu hale onlar getirdi." dedi.

Aşçıoğlu: 'Cadde'yi bu hale farklı mesleklerden gelenler getirdi'

Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Türkiye genelinde yaşanan müteahhit enflasyonu ve müteahhitler için getirilmesi düşünülen belge zorunluluğuna ilişkin önemli açıklamalrda bulundu. Posta Gazetesi'nden Cun Mumay'ın sorularını yanıtlayan Aşçıoğlu, müteahhit enflasyonunun "popüler kültür ürünleri" ve kamuoyuna yansıyan "kalıp yaşam tarzlarının" yarattığı özenmeden kaynaklandığına dikkat çekerek, tüketicinin konut alımında "belge" aramamasının yanlışlığına dikkat çekti. 

"Filmlerden etkilendiler galiba"

Müteahhitlik mesleğinde kimilerinin yaşam tarzları ile öne çıktığını ve bir mesleki vitrin oluşturulduğunu, diğer taraftan Türk müteahhitleri hep zengindir temasınıişleyen filmlerin de mesleğe yönelimi artırdığını belirten Aşçıoğlu: "Bu filmlerden de etkilendiler galibe. Ama artık rüya bitti ve gerçek başladı." dedi. Aşçıoğlu, sektörde insanların yapılarını işinin ehli insanların, kendine bu işi meslek edinmiş kişilerin sürdürmesi gerektiğini de belirterek: "Her önüne gelenin bir arsa üzerinde bir iş yapmaması gerek. Konut alıcıları buna dikkat etmeli..." dedi. 

"Kuaförden belge istiyorsunuz, müteahhitten istemiyorsunuz"

Türkiye'de inşaat işi yapam kişi sayısının Avrupa'dakinin 10 misli olduğunu ve bu kadar çok müteahhidin yalnızca Türkiye'de bulunduğunu dile getiren Aşçıoğlu, bu mesleği yürüten insanların mesleki yeterliliklerinin de belgelenmesi hususundaki ihtiyaca dikkat çekti. Aşçıoğlu, "Kuaförde bröve arıyorsunuz. Ailenizin oturacağı konutu inşa eden insanda bir vizyon ya da belge aramıyorsunuz. Bu yanlış bir durum" dedi.

Bağdat Caddesi'ni fasülyeci, bakkal ve mobilyacılar bu hale getirdi

Aşçıoğlu, kentsel dönüşüm alanında yapılan toplantılar ve şovların yalan olduğunu bu faaliyetin bina bazında değil alan bazında yürütülmesi gerektiğine de dikkat çekerek: "Bağdat Caddesi'ne bakın. Ne oldu. Durdu. Çünkü yüzde 85'i müteahhit değil, Mobilyacı, fasülyeci ve bakkallar."

Emekli memurlar Bodrum'da inşaat işi yapıyor

Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı, parası olan olmayan, işi bilen bilmeyen herkesin bina yapmaya çalıştığını devlet dairesinde emekli olmuş memurların dahi Bodrum bölgesinde inşaat yapmaya çalıştığını vurgulayarak, inşaatçılığın herkesin yapabileceği bir meslek olmadığını belirtti. "İnşaat işinde yüzlerce kalemi uyumla çalıştırmanız gerek. Aksi halde bu yapı çöker. Fikirtepe'deki durumu sorduklarında, çürük elmalar düşecek demiştim. Bunu anlatmaya çalıştım." dedi. 

Rekor satış mı, yanılsama mı?

2017 yılında gelen rekor satış düzeyine ilişkin olarak da bu satışların talepten kaynaklanmadığını söyleyen Aşçıoğlu: "Yurt dışına satışlarımız oldu. Bitmiş tapularını alanlar ve sonradan meslege girenlerin de gizli satışları oldu. Yine finans akışını düzeltmek için satışlar oldu. Rekor işte bu, yani talepten gele bir şey değil." dedi. 

İstanbul'un bir sembol yapıya ihtiyacı var

Aşçıoğlu, Dünyanın tüm önemli kentlerinin sembol yapıları bulunduğunu, İstanbul'a da böylesi bir yapı için Cumhurbaşkanı'na öneride bulunduğunu dile getirerek, bu doğrultuda Sivriada'ya bir anıt yapma teklifini getirdiğini söyledi. Sivriadanın İstanbul'a tekne ile 10 dakika mesafede olduğunu ve Gebze'den Silivri'ye kadar her yerden görülebildiğini de belirten Aşçıoğlu: "Diyorum ki Sivriada'ya bir anıt yapalım: atatürk olabilir. Bu ada turizme açılsa, seferler yapılsa. Değişik ışıklandırmalarla süslense. Bu konuda hizmet veren önemli firmalar var. Moskova'ya gidin ışıklandırma nasıl olur görün. Kendin yeni baştan yapılanması lazım." dedi.