Aselsan'dan akıllı yol uygulaması

Türkiye'nin en çok trafik kazası yaşanan karayolu olan Gebze-İzmit batı kavşakları arasındaki 40 km'lik hatta ülkenin ilk 'akıllı yol' uygulaması Aselsan tarafından hayata geçirilecek

Aselsan'dan akıllı yol uygulaması

Türkiye'nin en çok trafik kazası yaşanan karayolu olarak bilinen Gebze-İzmit batı kavşakları arasındaki 40 km'lik yolda ülkenin ilk 'akıllı yol' projesi hayata geçirilecek. 25 bini ağır vasıta olmak üzere günde ortalama 70 bin aracın geçiş yaptığı TEM Otoyolu'nun Gebze-İzmit kesimini kapsayan projeyi üstlenen ASELSAN, çalışmalarına başladı. 

ASELSAN tarafından yapılan açıklamaya göre, 'akıllı yol' çalışmaları, Türkiye'de en çok trafik kazası gerçekleşen 'Gebze-İzmit Batı kavşakları arasındaki 40 km uzunluğundaki hatta gerçekleşiyor. 'Gebze-İzmit Batı Kavşakları Arasına Trafik Yönetim Sistemi Tesisi Projesi' olarak adlandırılan çalışma kapsamında yoğun trafiğin yaşandığı yol üzerinde, trafiğin güvenli şekilde akışını sağlamak için sürücülerin hava ve yol durumları hakkında bilgilendirilmesi, hız limitlerinin yoğunluğa göre dijital olarak düzenlenmesi ve kurallara uymayan sürücülerin cezalandırılması gibi uygulamalar yer alıyor.

330 günde bitecek
Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından KAP'a yapılan açıklamada firma ile Karayılları Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü arasındaki anlaşmanın yürürlüğü girmesiyle birlikte 330 gün içerisinde tamamlanacağı bildirildi. Firma sözleşme tutarını ise 18 milyon 745 bin 789 TL olarak duyurdu.