Askeri arazi TOKİ'ye devredildi

Van şehir merkezinde uzun yıllar askeri birim olarak kullanılan bina ve arsalar TOKİ'ye devredildi. Arazi üzerine AVM, iş merkezi ve konut yapılması planlanıyor

Askeri arazi TOKİ'ye devredildi

Van şehir merkezinde uzun yıllar askeri biri olarak kullanılan bina ve arsalar TOKİ'ye devredildi. Arazi üzerine AVM, iş merkezi ve konut yapılması planlanıyor.

49 dönümlük arazi
Van'ın en değerli arazilerinden biri olarak kabul edilen şehir merkezindeki 49 dönümlük 7 askeri bina ve arsa, Milli Emlak Müdürlüğü tarafından Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na devredildi. 21 Aralık 2006 yılında Milli SAvunma Bakanlığı ile imzalanan protokole bağlı olarak MSB'ye tahsisli arazilerin kıymet takdir bedeli oranında TOKİ'ye devri karşılığında, ihtiyaç duyulan yerlere lojman yapılması anlaşmasına varılmıştı.

Arazide ne vardı?
Söz konusu 49 dönümlük arazi üzerinde Van İl Jandarma Alay Komutanlığı, Merkez Komutanlığı, Orduevi, Askeri Mahkeme, Seferberlik Tetkik Kurulu, depo ve lojmanlar yer alıyordu. Toplamda 49 bin 200 metrekarelik bina ve arsaların TOKİ'ye devriyle birlikte, arsa alanına iş merkezi, ofis, büro, alışveriş merkezi, sinema, müze, kütüphlane, sergi salonu ve çok katlı mağazaların yanı sıra rezidans yapılacağı; ayrıca konaklama tesisleri, lhokanta, özel spor alanlarının da inşa edilebielceği belirtiliyor.

Firma Bilgisi: Toki