Ata GYO, perakende sektöründe

ATA, gayrimenkul değer artışına ve ticari kira gelirine ilişkilendirilmiş yeni bir yatırım modeli geliştirdi

Ata GYO, perakende sektöründe

5 Mart 2013 / emlakwebtv
ATA Yatırım Ortaklığı, halka açık bir Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na dönüştürüldü. ATA GYO’nun ana hedefinin yüksek değer artış potansiyeli bulunan ve düzenli kira geliri sağlayan bir ticari gayrimenkul portföyü oluşturmak olduğu ifade ediliyor.

Özel bir GYO modeli olan ATA GYO, ticari gayrimenkul portföyü oluştururken temel olarak zincir perakendecilere kiralamak üzere gayrimenkul geliştirme ve yatırım faaliyetlerinde bulunuyor. Bu kapsamda, öncelikle grup şirketlerinden TAB Gıda’nın büyüme stratejisinden faydalanılması hedefleniyor. Devam eden süreçte, farklı perakende sektörlerinde büyüyen zincir markalara yönelik geliştirme ve yatırım faaliyetleri planlanıyor. Hedef; yatırımcılara, düzenli kira geliri ve değer artış kazancı sağlamak.

Küçük yatırımcıya ticari kira getirisi fırsatı
ATA GYO Genel Müdürü Cengiz Foan konuyla ilgili yaptığı açıklamada; inşaat ve kiracı riski düşük, yüksek getirili ve ciddi değer artış potansiyeline sahip gayrimenkullerden portföy oluşturduklarını ifade etti. Foan, küçük yatırımcıya da tüm ülke genelinde ticari kira getirisine odaklanmış bir hisse senedi yatırımı yapma fırsatı sunduklarını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Konut değil ticari mülk alıp satıyoruz, kiracı garantili olan bu sistemde uzun vadede sadece kira artışından değil gayrimenkulün kendi içindeki değer artışının da bir yansıması olarak ATA GYO’nun şirket değerinin de pozitif etkilenmesini bekliyoruz. İlk faz yatırımlarının büyük bölümünü Burger King restoranları olarak tamamlamayı hedefliyoruz. Sonraki genişleme ve büyüme dönemlerinde Burger King ölçeğinde yer alan kiracılarla perakende öncelikli olmak üzere ofis, lojistik vb. farklı ticari gayrimenkul yatırımları da yapabiliriz. Banka şubeleri, elektronik mağaza zincirleri, süpermarketler muhtemel diğer perakende kiracıları arasında yer alacaktır. Ata GYO olarak, yatırımcının lehine olmak koşulu ve dinamik bir yönetim anlayışıyla sürekli şekilde gayrimenkul satın alabilir veya satabiliriz."