Ataköy Blumar projesi mühürlendi

Ataköy sahilinde yer alan Baruthane binalarının da bulunduğu arazi üzerinde hayata geçirilmesi planlanan Ataköy Blumar projesi, Bakırköy Belediyesi tarafından mühürlendi

Ataköy Blumar projesi mühürlendi

Bakırköy Belediyesi, Ataköy sahilinin halka açık son arazilerinden biri olarak bilinen Baruthane arazisi üzerinde hayata geçirilmesi planlanan Ataköy Blumar projesini mühürledi. Mühür İşlemi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü'nden gelen bir uyarı üzerine gerçekleşti

Bakırköy Sahili'nde yeni bir proje
Ataköy sahilinde aralarında Baruthane Binaları'nın da bulunduğu 564 ada ve 160 parselde inşaatına başlanan Ataköy Blumar projesi mühürlendi. Bakırköy Belediyesi'nin dün gerçekleştirdiği mühürleme işlemi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Belediye'ye gönderilen bir yazı üzerine gerçekleşti. Bakanlık, hiçbir şekilde inşa faaliyetine izin verilmemesi uyarısında bulunmuştu. 

 

Ataköy Blumar projesi mühürlendi

 

TOKİ tarafından Çelebican A.Ş.'ye kiralanmıştı
TOKİ tarafından 49 yıllığına Çelebican A.Ş.'ye kiralanan söz konusu arazi 59 bin 800 metrekarelik bir büyüklüğe sahip... TOKİ ve Çelebican A.Ş. arasındaki mütabakatta, yıllık 6 milyon lira kira ve anıt ağaçların korunması şartı bulunuyor. Ancak arazi içerisinde bir tane anıt ağaç bulunduğu için Çelebican inşaat iznini İstanbul 4 Numaralı Tabiat Varlıkları Komisyonu'ndan almıştı. Ancak inşaat çalışmaları tescilli tarihi eserler içerdiğinden dolayı sürece 1 Numaralı Kültür Varlıkları Korumu Kurulu dahil olmuş, kurulun talebi üzerine Bakırköy Belediyesi söz konusu inşaatı mühürlemişti. 

Bu gelişme üzerine mahkemeye başvuran Çelebican ise, mahkemenin yetkinin Tabiat Varlıkları Komisyonu'nda olduğu kararı üzerine inşaat çalışmalarına devam etmişti. Ancak İstanbul 4 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu'nun 10 Eylül 2015 tarihli yeni kararıyla birlikte, yeni bir karar alınıncaya kadar tescilli yapı üzerinde herhangi bir inşaatın uygulanmaması" hükmüne varıldı. 

Blumar Projesi
Çelebican A.Ş. tarafından 70, 40, 25 ve 19 metrelerden oluşan 7 blok üzerinde yükselmesi planlanan Ataköy Blumar projesi, otel, konut, ofis ve AVM içeren karma bir konsept içeriyor. Projede ofis bloğu 8 bin metrekare, Ataköy Blumar Residence kapsamındaki konut alanı ise 30 bin metrekare olarak tasarlandı. 

Firma Bilgisi: Çelebican
Proje Bilgisi: Ataköy Blumar