Ataköy sahil inşaatlarına mühür

Bölge İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararının ardından beklenen oldu. Bakırköy Belediyesi ekipleri, Ataköy sahilindeki inşaatları mühürledi

Ataköy sahil inşaatlarına mühür

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 1. Kurulu'nun Ataköy sahilde inşaatlarla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yapılan itirazı reddederek, bir alt mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını onaylamasının ardından gözler Bakırköy Belediyesi'ne çevrilmişti. 

Mahkeme kararının Bakırköy Belediyesi'ne ulaşmasının ardından harekete geçen ekipler, tartışmalara konu olan alandaki inşaatları mühürledi. Mühürleme işlemi öncesinde bir açıklama yapan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Bölge İdare Mahkemesi'nin almış olduğu kararları uygulamak üzere bölgede olduklarını belirterek: 'Üzerimize düşen görev olarak mühürleme işlemini yapacak. Hukukun aldığı kararları tartışmakla değil, uygulama ile yükümlüyüz. Yürütmeyi durdurma kararları 159-160-161-162 parsellerle ilgili mühürleme yapacağız.' ifadelerini kullandı.

'Mahkemenin bahsettiği arazide değiliz'
Yıkım işlemleri sırasında  belediye ekiplerine müdahale eden TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu da, söz konusu mühürlemenin hukuksuz olduğunu söyledi. Karaoğlu, mahkeme kararının yok sayılamayacağını ve herkesin buna uymak zorunda olduğunu belirterek: 'Ama bu mahkeme kararının hükmünde bulunduğumuz arazideki projenin durdurulmasına yönelik bir hüküm bulunmamaktadır.' iddiasında bulundu.

Proje Bilgisi: Köy