Ataköy'ün duran inşaatları

Bakırköy Belediyesi Bölge İdare Mahkemesi'nin kararıyla, 160, 174 ve 182 numaralı parselleri yapı ruhsatlarını iptal etti. Yalı Ataköy Marin ve Bosphorus Otel Kazak durdu; Blumar projesi başlamadan bitti

Ataköy'ün duran inşaatları

Bakırköy Belediyesi, Bölge İdare Mahkemesi'nin kararını gerekçe göstererek 160, 174 ve 182 numaralı parsellerin yapı ruhsatlarını iptal etti.

Duran projeler
Bakırköy Belediyesi'nin kararıyla birlikte 174. parselde faaliyetlerini sürdüren ve 15. kata kadar yükselmiş olan Özyazıcı İnşaat'a ait Yalı Ataköy Marin projesi yarıda durdu. Metrekare fiyatları 8 bin 500-10 bin lira aralığında değişen Marin projesi TOKİ ile gelir paylaşımı anlaşmasına dayanıyordu. Kararla birlikte inşaatı durdurulan bir diğer proje de 182 parselde yükselen ve inşaatı neredeyse bitmiş olan Bosphorus Otel Kazak. 14 bin metrekare araziye 65 bin metre kare kapalı inşaat yapma izni alan firma, yürütmeyi durdurma kararıyla kadük hale gelen inşaat hakkında bir açıklama yapan Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu: ' 'Hukuka saygılı olmak zorundayız. Hukukun kararlarını uygulamak mecburiyeti var. Ruhsat iptallerini tebliğ ettik. Belki bu şartlarda yıkmak mümkün değil ama yargı kararı varken iskan veremeyiz.' demişti.

Başlamadan biten proje
160 parselde bulunan ve içinde tarihi Baruthane binalarının bulunduğu arazide yükselmesi planlanan Blumar projesi ise inşaata başlamadan bitti. Projeyi yürüten Çelebican İnşaat, kendisine devredilen arazideki tescilli ağaçları koruma kuruluna danışmadan söktüğü için mahkemelik olmuş ve çalışmaları durdurulmuştu. 

Proje Bilgisi: Köy