Ataköy'ün mega projesinde ruhsatlar iptal edildi

İstanbul Ataköy'de hayata geçirilmesi planlanan Mega Yat Limanı projesinin ruhsatı İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi

Ataköy'ün mega projesinde ruhsatlar iptal edildi

İstanbul Ataköy'de deniz alanının kilometrelerce doldurulması yöntemiyle inşa çalışmalarının devam ettiği Mega Yat Limanı projesinin ruhsatları iptal edildi. Bakırköy Belediyesi'nin izin vermediği projeye ilişkin ruhsatlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan edinilmişti. İptal kararı ile birlikte hukuki sürecin üst mahkemelere taşınması bekleniyor. 

4. İdare Mahkemesi'nden iptal kararı

Hürriyet'te yer alan habere göre, şu ana kadar 140 bin metrekarelik dolum işlemi ile deniz üzerinde inşa edilen ve üzerinde yat limanı, restoran, kafeterya ve turizm tesisleri gibi farklı etaplar barındıracak mega projenin ruhsatları İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Bakırköy Belediyesi'nin inşaat ruhsatı vermemesi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan izinlerle çalışmaların başladığı projeye ilişkin olarak Bakırköy Çevre Dostları Derneği tarafından açılan dava sonuçlandı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi'ne verilen ruhsatların yetkisiz olduğu iddiasıyla başvuran  dernek girişimi ile birlikte mahkeme kararını 18.07.2017 tarihinde verdi. Kararla birlikte proje için verilen inşaat ruhsatı iptal edildi.

Mahkeme kararını açıkladı

Bakırköy Çevre Dostları Derneği tarafından İstanbul 4. İdare Mahkemesi'ne yapılan başvuruyu, bilirkişi raporunu da dikkate alarak görüşen mahkeme heyeti, Bakırköy Belediyesi'ne müracaatın yapıldığı  tarih itibarıyla, geçerli bir vaziyet planının bulunmadığı, nitekim söz konusu şirketlerin bu durumu bildiği için öncesinde yeni vaziyet planı yapılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvuru yaptığına dikkat çekti. Bakanlık tarafından yetkinin Bakırköy Belediyesi'nde olduğunun belirtildiğine, firmanın ise bu öneriye uygun olarak Bakırköy Belediyesi'ne başvuruda bulunduğuna vurgu yapan Mahkeme Heyeti:  "Yapıya ait mimari projenin bakanlıkça ruhsat verildiği tarihtesi vaziyet planına uygun olmadığı, dolayısıyla Bakırköy Belediyesi'nce anılan şirketlerin ruhsat başvurularının sürüncemede bırakıldığından söz etme olanağı bulunmadığı" yorumunda bulundu.

Vaziyet planı vurgusu

Kararda, davalı idarece belediye tarafından düzenlenecek yeni vaziyet planının yürürlüğü girmesinin akabinde inşaatı yürüten firmaların Belediye'ya anılan vaziyet planı dikkate alınarak ruhsat başvurusu yapması beklenmeden düzenlenen davaya ilişkin inşaat ruhsatlarının yetki yönünde hukuka uyarlılık içermediğine dikkat çekilerek: "Açıklanan nedenlerle dava konusu ruhsatların iptaline karar verildi..." denildi. 

Bakırköy Belediyesi anketinden Evet çıkmıştı

Bakırköy Belediyesi tarafından Mega Yat Limanı projesine ilişkin olarak geçtiğimiz senelerde gerçekleştirilen anket çalışmasında ise katılımcıların büyük çoğunluğunun Evet oyu vermesi dikkat çekmişti. Toplam 3 bin 458 adet oyun kullandığı, Evet oyu verenlerin 1.988, Hayır oyu kullananların ise 1.451 adet olduğu açıklanmıştı