Ataşehir 4 yılda yüzde 100 değerlendi

İstanbul Ataşehir'de konut fiyatları İstanbul Finans Merkezi'nin de etkisiyle artış eğilimini güçlendirdi. Bölgede son 4 yıl içindeki artış yüzde 100'ler seviyesine yaklaştı

Ataşehir 4 yılda yüzde 100 değerlendi

İstanbul Anadolu Yakası'nın konut piyasası açısından önde gelen semtlerinden biri olan Ataşehir'de değerlenme eğilimi sürüyor. Arka arkaya hayata geçirilen markalı konut projeleri, alışveriş merkezleri ve yeşil alan kapasitesiyle dikkat çeken bölgede, son 4 yıl içindeki değerlenme eğilimi yüzde 100 seviyesine yaklaştı.

Ataşehir son 4 yılda yüzde 100 değerlendi

İstanbul Anadolu Yakası'nda konut yatırımlarının son dönemde önemli bir artış yaşadığı Ataşehir bölgesinde değerlenme devam ediyor. Sahibinden.com Emlak Endeksi Ekim 2017 verilerine göre, bölgede konut fiyatlarındaki değerlenme, 4 senelik periyotta yüzde 100'ler seviyesine ulaştı. Ataşehir bölgesindeki değerlenme eğilimine etki yapan bir diğer unsur ise İstanbul Finans Merkezi Projesi oldu. 

Ataşehir'in o mahallelerinde fiyatlar yükseldi

Ataşehir'de konut fiyatlarındaki artış özellikle belli bölgelerde yoğunlaştı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 17 mahallesi bulunan ve yarım milyon kişiye ev sahipliği yapan Ataşehir'de 4 senelik periyot içinde en yüksek artış eğilimi, Kayışdağı, İnönü ve İçerenköy mahallelerinde saptandı. Bu mahallelerden Kayıdağı'nda son 4 sene içinde konut bedelleri yüzde 91.1 oranında değerlenirken, İnönü Mahallesi'nde yüzde 81.4'lük artış saptandı. İçerenköy mahallesinde ise son 4 sene içindeki artış yüzde 56.9 olarak belirlendi. 

Ataşehir'de semtlere göre ortalama konut fiyatları

Bu dönem içinde yaşanan artışla birlikte Ataşehir'de konut fiyatlarının en yüksek düzeye ulaştığı mahallelerde ortalama bedeller şu şekilde saptandı:

- İnönü Mahallesi: ortalama konut fiyatı 412.000 TL
- İçerenköy Mahallesi: Ortalama konut fiyatı 489.519 TL
- Kayışdağı Mahallesi: Ortalama Konut fyiatları 309.345 TL

Ataşehir Mahalleleri ve kiralık bedellerindeki artış

Diğer taraftan 4 senelik periyot içinde kiralık bedellerinde artış yaşanan bir mahalleler içinde Esatpaşa, Fetih ve İçerenköy öne çıktı. Yayınlanan verilere göre bölgede kiralık konut ortalamasının en yüksek olduğu mahalle İçerenköy oldu. İçerenköy'de ortalama kiralık konut bedeli 1.653 TL olarak belirlenirken, Fetih mahallesi'nde kiralar 1.528 TL ortalamasına ulaştı. Ataşehir'de kiralık konut bedelleri açısından dikkat çeken bir diğer mahalle is Esatpaşa oldu. Esatpaşa'da ortalama kiralar 1.357 TL seviyesine ulaştı.