Ataşehir’de dönüşüm zamanı

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, 17 mahalleden oluşan Ataşehir’de bir çok yapının imarsız, niteliksiz olduğunu belirterek etap etap dönüşüm projeleri gerçekleştireceklerini söyledi. İzlgezdi ilk olarak Emekevler bölgesi dönüşüm projesini gerçekleştireceklerini sırada İmar İskan Blokları olduğunu kaydetti

Ataşehir’de dönüşüm zamanı

Ataşehir Belediyesi, Özellikle Finans Merkezi ve Batı Şehir bölgesi ile öne çıktı. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Ataşehir’in toplam 17 mahalleden oluştuğu bilgisini vererek, Bu mahallelerden sadece 3’ünün yüzünün kente dönük olduğunu, geriye kalan 14 mahallenin imarsız, niteliksiz yapılardan oluştuğu ifade etti. Battal İlgezdi, Ataşehir’in siyah ve beyaz olmak üzere iki yüzü bulunduğuna değinerek, “ Yenisahra, Barbaros, Aşıkveysel, Ferhatpaşa mahallelerimizde imar yok. İstanbul’un en büyük mahallesi olan İçerenköy mahallemizin yüzde 40’i yeşil alan olarak görünüyor ama bu alanlarda imarsız, niteliksiz, kaçak yapılar mevcut. Bu mahallelerimizi adım adım dönüştüreceğiz. İlk olarak Atatürk Mahallesi Emekevler Bölge’sini dönüştüreceğiz. Ardından da Şerifali Çiftliği olarak bilinen bölgedeki İmar İskan Bloklarını dönüştüreceğiz” dedi.

Emekevler yerinde dönüşecek
Emekevler bölgesinde Türkiye’nin ilk yerinde kentsel dönüşüm projesini hayata geçireceklerini vurgulayan Battal İlgezdi, “Toplam 160 bin metrekarelik bir alanda kentsel dönüşüm gerçekleştireceğiz. Bu alanın 110 bin metrekarelik bölümü yeşil alan, bölge parkı olarak projelendirildi. 50 bin metrekarelik alan ise konut alanı olacak” dedi. Bölgede 410 adet gecekondu bulunduğunu bunlardan 200’ünün imar affı belgesine sahip olduğunu, diğer 210’unun ise hiçbir belgesi bulunmadığına işaret eden İlgezdi, Bölgede 180 kişi ile sözleşme yaptıklarını, sözleşme imzalayanlar da dahil olmak üzere buradaki gecekondu sahibi 410 kişinin tamamına yeni projeden konut verileceğini açıkladı.

Gecekondu sahiplerine 114 metrekare daire
İlgezdi, gecekondu sahiplerinin giriş ve üst kat hariç 114 metrekare dairelere sahip olacağını vurgulayarak, “ enkaz bedeli düşüldükten sonra, buradaki insanlarımız en fazla 40 bin en az1 8 bin TL ödeyerek evlerini alacak. Ödemeler 20 yıl vadeli olacak ve taksitler 80 TL ile 140 TL arasında olacak” dedi. Projenin inşaat çalışmalarının başladığını ve hafriyat aşamasında olduğunu belirten İlgezdi, projeyi K Yapı ve Grey yapı ortaklığının inşa edeceği bilgisini verdi. Müteahhit firmayla yüzde 48 + 83 milyon TL kat karşılığı anlaşma yapıldığını ifade eden İlgezdi, projedeki 632 dairenin belediyeye verileceğini bu dairelerin 410’unun hak sahiplerine verileceğini kaydetti.

Sırada İmar İskan Blokları var
Battal İlgezdi, Şerifali Çiftliği bölgesindeki depreme dayanıksız 1240 depreme dayanıksız dairenin bulunduğu İmar İskan Bloklarını da dönüştüreceklerini belirterek, bu dönüşümün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Emlak konut GYO ile yapılan protokol çerçevesinde yapılacağını açıkladı. Yaklaşık 300 bin metrekarelik alanda gerçekleşecek dönüşüm projesinde 5 bin yeni konut yapılması planlanıyor. Battal İlgezdi, bu projenin de yerinde kentsel dönüşüme örnek olacağını belirterek, “56 metrekare daire sahibi olan vatandaşlarımıza bu yeni projede 100 metrekare net, 140 metrekare brüt daire verilecek. Bölgede bir ofis açıldı. Şimdi 1/1000’lik planlar askıda. Proje 3-4 aya başlayabilir” dedi.  Örnek Mahallesi ve Esat Paşa mahallelerinde de kentsel dönüşüm çalışmaları yapacaklarını anlatan Battal İlgezdi, dönüşümle birlikte Örnek Mahallesi’nde 3 bin, Esat Paşa Mahallesi’nde 5 bin yeni konut yapılmasını öngörüyoruz” diye konuştu