Ataşehir’de rezidansların fiyatı ‘Cadde’ ile yarışıyor

Gayrimenkul fiyatlarında Bağdat Caddesi'yle yarışan Ataşehir’de rezidans projelerinin metrekare fiyatları 5-10 bin lira aralığına oturdu. Bazı projelerde ise fiyatlar 10 bin TL’yi bile geçiyor

Ataşehir’de rezidansların fiyatı ‘Cadde’ ile yarışıyor

18 Mart 2014 / Emlakwebtv
Türkiye ekonomisindeki gelgitlere aldırmadan fırsat fiyatlı proje gayrimenkul peşinde koşan emlak yatırımcıları kazanmaya devam ediyor. İstanbul’da; Anadolu yakasının parlayan lokasyonu Ataşehir’de residence projelerinde metrekare fiyatları 5-10 bin lira aralığına oturdu, hatta bazı projelerde metrekare fiyatı 10 bin TL’yi geçti. Finans merkezinde yükselen Sarphan Finanspark residence ve ofis projesinde ikinci elde metrekaresi 8 bin dolara kadar ilanlar var. Ataşehir’de inşaatı süren bir diğer proje Metropol İstanbul’da ise ikinci elde ilanlar 6 bin 500’den 12 bin 500 TL’ye kadar çıkıyor. Varyap Meridian, Brandium ve Ağaoğlu Andromeda Plus gibi projelerde ikinci el metrekare fiyatı 10 bin TL’yi buldu. Buna göre, Ataşehir, İstanbul Anadolu yakasının en gözde caddesi olan Bağdat Caddesi’ndeki residence metrekare fiyatlarını neredeyse yakaladı.

Krizler alım fırsatıdır
Küresel krizin Türkiye’yi olumsuz etkilediği 2009’da, "Emlakta fırsatları kovalayın’’ diyerek Ataşehir’de metrekare fiyatlarının 4 bin TL’den 4-5 bin dolara doğru gideceğini öngören ve bu öngörüsü 2.5 yılda tutan RE/MAX Abc Brokeri Selami Arpacı, ‘’14 yıldır markalı projelerde uzmanlaşan ekibimle Ataşehir, Ümraniye, Çekmeköy, Sancaktepe, Kartal başta olmak üzere emlakta İstanbul’un nabzını tutuyorum. Krizlerde bile ‘alım yapın’ dedim, hep haklı çıktım. Ataşehir’in de, daha gidecek çok yolu var’’ dedi.

Gurbetçi ilgisi arttı
İstanbul’da  talebin devam ettiğini söyleyen Selami Arpacı, "Yabancı talebi var, kentsel dönüşüm var, nüfus artışı sürüyor. İstanbul göç almaya devam ediyor. Evlenmeler, boşanmalar da talebe etki eder. Her dönem fırsatlar devam ediyor. Özellikle 2 aydır kredili alım işlemlerinde azalma oldu fakat döviz kurunda artıştan dolayı dolar ve Euro bozdurup ev, dükkan, arsa alan var’’ diye konuştu. 2013 yazına göre dolar ve Euro’nun yüzde 25 arttığına dikkat çeken Selami Arpacı, yabancı yatırımcılar ve hatta Türkiye’de yatırım için fırsat kollayan gurbetçilerin, dolar bazında ucuzlamadan dolayı alıcı olduğunu bildirdi. Selami Arpacı, dolar bazlı fiyatlarda aşağı yönlü güncelleme yapan mülk sahipleri olduğunu da ekledi.

Doluluk arttıkça fiyat artar
İstanbul’un son 10 yılda en fazla emlak yatırımı çeken bölgesi olan Ataşehir-Ümraniye-Sancaktepe üçgeninde 10 ofisle hizmet veren RE/MAX Abc’nin brokeri Selami Arpacı, "14 yıldır proje uzmanıyız. Ataşehir’de, Ağaoğlu My Towerland başta olmak üzere bazı projeler, ikinci elde fırsat fiyatlardan satılıyor. Projelerde doluluk oranı arttıkça, rayiçler  de artar. Ataşehir’de markalı projelerde 4 bin - 5 bin lira metrekare fiyatları fırsattır’’ diye konuştu.