Ataşehir’in yüzük taşına Londra’dan 5 ödül

ÖZAK GYO’nun yeni iş merkezi Ataşehir’deki Bulvar 216 projesi ‘Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2013’te 5 ödül birden aldı.

Ataşehir’in yüzük taşına Londra’dan 5 ödül

04.10.2013

 ‘Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2013’te mimari ve proje geliştirme alanlarında 5 ödül birden kazanan ÖZAK Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın Ataşehir’deki iş merkezi Bulvar 216’nın başarı hikayesinin detayları gün yüzüne çıktı. Mimaride ‘En iyi karma kullanım mimarisi’, ‘En iyi ofis mimarisi’ ve ‘Perakende mimarisi’ ödüllerini, geliştirmede ise ‘Ofis geliştirme’ ve ‘Perakende geliştirme’ kategorilerinde ödül alan Bulvar 216, çevreye saygı, sosyal yaşam ve insani alanlardaki başarılı yaklaşımıyla ödülleri topladı.

ÖZAK GYO Genel Müdürü Sadun Coşkuntürk, tek projeyle 6 kategoride katıldıkları yarışmanın 5 kategorisinde ödül almalarının Bulvar 216’nın ne kadar doğru bir proje olduğunu gösterdiğini belirtti. Özellikle ‘En iyi karma kullanım mimarisi’ ve ‘Ofis geliştirme’ kategorilerindeki ödüllerin 5 yıldızlı olduğunu hatırlatan Coşkuntürk, projenin ofis ve perakende alanlarıyla karma olduğunu ve Türkiye’nin bu alanda en iyisi seçildiğini vurguladı.

‘Komşuluk’ yeniden canlanacak

Coşkuntürk, Bulvar 216’nın düşey ve yatay olarak çok iyi entegre olmuş bir bina olduğuna değinerek, “Burada çalışacak 2 bin kişi her sabah birbiriyle karşılaşacak şekilde planlandı. Bu kişiler her sabah birbirini görecek ve ‘günaydın’ diyebilecek. Her katın simit şeklinde geniş terasları var. Her ofis geniş teraslardan yararlanabilecek. Çalışanlar burada dinlenebilecek temiz hava alabilecek gün ışığından yararlanabilecek. Kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel komşuluk değerlerimizi, insani ilişkilerimizi bu projemizde yaşatacağız. Geniş teraslar nedeniyle geleneksel sokak perakendeciliğini burada yeniden keşfedeceğiz” diye konuştu.

Günümüzde alış verişin plaza kültürüne sıkıştırıldığını, kapalı alanlarda klimalı ortamlarda yozlaştığını belirten Coşkuntürk, Bulvar 216’da geniş teraslar nedeniyle her ofisin doğal havalandırma imkanı taşıdığını söyledi. Mimari anlayışları nedeniyle her katın ve ofisin gün ışığından en geniş şekilde yararlanacağını kaydeden Coşkuntürk, “Projemiz Ataşehir’de yüzük taşı gibi parlayan bir yıldız” dedi. 

400 talep geldi 

Projenin çevreye saygılı olduğnu, bölgedeki hiçbir binanın önünü kesmediğini, 600 araçlık otoparkı ile bölgeye de hizmet vereceğini aktaran Coşkuntürk, ofis ve perakende alanları için finans, brokerlik, doktorlar, mimarlar gibi birçok kesimden şu ana kadar 400 talep geldiğini belirtti. Taleplerin 6-7 kat fazla olduğunu ifade eden Coşkuntürk, bunları değerlendirdiklerini ve hangi firmanın en iyi kiminle anlaşabileceğini analiz ederek tercihlerini yapacaklarını söyledi. Projedeki ofisler satılırken, perkende alanları kiralık ise olacak.