Ataşehir ve Tuzla'da konut fiyatları artacak

Sebze-meyve halinin Tuzla'ya taşınması ile birlikte Ataşehir ve Tuzla'da konut fiyatlarının artması bekleniyor

Ataşehir ve Tuzla'da konut fiyatları artacak

20 Mayıs 2014 / Emlakwebtv
Ataşehir bölgesinde yeni konutların ve AVM’lerin hızla yükselmeye başlamasıyla birlikte şehir trafiği içinde kalan Kadıköy yakası sebze-meyve hali Tuzla’ya taşınıyor. Analizleriyle sektöre dair önemli verilere ulaşan emlakjet.com Genel Müdürü Okan Arı, projenin hem Ataşehir hem de Tuzla ve çevresinde emlak sektöründe büyük bir hareketlenmeye yol açacağını ve gayrimenkul fiyatlarının hızla artmasının beklendiğini belirterek “Tuzla’da 700 dönümlük bir alana kurulması planlanan yeni hal projesi kapsamında birçok tesis kurulması planlanıyor. Eski halin bulunduğu 89 dönümlük arazinin taşınmasıyla trafik sorunu, gürültü ve görüntü kirliliğinden arınacak Ataşehir ise yapılacak sosyal tesislerle birlikte iyice değer kazanacak” dedi.

Hızla konutlaşan Ataşehir’de birçok iş merkezi, ofis ve AVM’nin yükselmeye başlamasıyla birlikte şehir trafiğinin içinde kalan Kadıköy yakası sebze-meyve halinin Tuzla’ya taşınması planı, emlak piyasasını hareketlendirdi. Projenin hem Ataşehir hem de Tuzla ve çevresindeki emlak sektöründe yaratacağı etkiyi değerlendiren emlakjet.com Genel Müdürü Okan Arı, yeni halin Tuzla ve çevresindeki gayrimenkul fiyatlarında büyük bir hareketlenme yaratacağına dikkat çekerek şunları ifade etti: “700 dönüm büyüklüğündeki bir alana kurulması planlanan yeni hal projesi kapsamında, yaş sebze-meyve hali ve kuru gıda hali ile et ve et ürünleri, ofis, büro, konaklama yeri, cami, lokanta, hamam, postane, sigorta, banka, finans kurumları, katlı otopark, yönetim binaları, spor alanları, sağlık tesisi alanı, eğitim alanları, yeşil alanlar, sosyal tesis alanları, yol alanları ve hal alanı içinde ihtiyaç duyulan diğer donatı ve hizmet alanları kurulması planlanıyor.”

"Ataşehir büyük değer kazanacak"
Projeyi hayata geçirmeye hazırlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu planla hem E-5 ve TEM’in kesiştiği Ataşehir ve çevresinde trafiğin azalmasını, hem de halin yarattığı gürültü ve görüntü kirliliğinden rahatsızlık duyan Ataşehir sakinlerini rahatlatmayı amaçlıyor. Eski halin bulunduğu 89 dönümlük arazinin geleceğinin henüz kesinleşmediğini belirten Okan Arı, “Halin kalkmasıyla birlikte trafik sorunu büyük ölçüde çözülmüş, gürültü ve görüntü kirliliğinden arınan Ataşehir, yapılacak sosyal tesislerle birlikte iyice değer kazanacak. Bu durumun bölgeye olan talepte yoğun artış yaratarak konut fiyatlarının hızla yükselmesine yol açması bekleniyor. İskan verileceği belirtilen arazinin, plan yetkisi ve mülkiyet hakkına sahip olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir ticaret ve turizm alanı olarak yeniden planlandığı söyleniyor. Ataşehir sakinlerinin isteği ise hal ile birlikte taşınacak gümrükten boşalacak bu arazilere, nefes alabilecekleri yeşil alanların, spor yapabilecekleri tesislerin, yürüyüş yolları ve kültürel-sosyal donatıların yapılması. Ataşehir sakinleri istediklerine kavuşurlarsa, sonuç Ataşehir’deki ev sahiplerini de mutlu edecektir” dedi.

Bölge için planlanan turizm ve ticaret merkezinin yapılması halinde, çalışan kesimin bölgeye olan talebinin de yüksek oranda artmasının beklendiğine dikkat çeken Okan Arı, “Bölgedeki konut ve arazi fiyatlarındaki artış, İstanbul Finans Merkezi gibi başka gelişmelerin de etkisiyle İstanbul'daki en yüksek artış gösteren bölgeleri yakından takip ediyor. Bu bölgede yüzde 25'lere varan artışlar gözlemlemek mümkün. Dönüşümün en hızlı yayılacağı ve değer artışında öne çıkan yerlerin başında ise İçerenköy, Yeni Sahra, Küçükbakkalköy ve Kayışdağı geliyor” diye konuştu.