Atatürk, Ak Saray'ın başına iş açabilir

Atatürk'ün AOÇ'ye ilişkin vasiyetinin ihlal edildiği gerekçesiyle açılan davada mahkeme heyeti, 'Mustafa Kemal'in vasiyetini inceleme' kararı aldı

Atatürk, Ak Saray'ın başına iş açabilir

Atatürk'ün Atatürk Orman Çiftliği'ne ilişkin vasiyetinin ihlal edildiği gerekçesiyle açılan davada mahkeme heyeti, 'Mustafa Kemal'in vasiyetini inceleme' kararı aldı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mustafa Kemal'ın Atatürk Orman Çiftliği'ni şartlı bağışladığını belirterek: 'Vasiyette kamusal kullanım gözetilmişti.' dedi.

Mahkeme heyeti 'vasiyeti' okumak istedi
Sürmekte olan davaya ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştiren Tezcan Karakuş Candan, açılan 'vasiyeti ihlal' davasının bugünkü oturumunda kendileri açısından değerli bir karar verildiğini belirterek: 'Devlet arşivlerine müzekkere yazılarak Mustafa Kemal'in vasiyetinin ve AOÇ ile ilgili hazırladığı bağış senedinin ekli tüm belgelerin gönderilmesi talep edildi. Dolayısıyla dava kabul edilmiş oldu ve biz de bu davanın tarafları olarak, sürecin parçası haline geldik. Çünkü karşı tarafın, davanın müdahili olmadığımız ve süreyi geçirdiğimize yönelik savunmaları varken, mahkemenin bizi taraf olarak görmesi, araştırma yapmaya başlaması, davada önemli bir aşamadır.'

Cumhurbaşkanlığı Sarayı için mahkeme süreci sürüyor

Candan: 'Saray davası hepimizin davasıdır'
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Atatürk'ün vasiyetinde, Atatürk Orman Çiftliği'nin 'kamu kullanımı' şartıyla bağışlandığını hatırlatarak: 'Bu artık hepimizin davası. Çünkü kamusal kullanım için bağışlanmış bir alanın üzerinde amacına aykırı kullanımlara gidilmiştir.' şeklinde konuştu.  

İkinci duruşma 10 Mart 2015
Atatürk Orman Çiftliği'nin kuruluşunun 89. yıldönümüne denk gelen 5 Mayıs'ta açılan davada ikinci duruşmanın 10 Mart 2015'te görüleceğini açıklayan Candan, bu sayede ilk kez Atatürk'ün vasiyetinin orijinal halinin görülmesi şansının da yakalanacağını belitti.