Atatürk Havalimanı bilmecesi sürüyor

3. Havalimanı'nın tamamlanmasının ardından Atatürk Havalimanı'nın faaliyette kalıp kalmayacağı hususundaki belirsizlik sürüyor. TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın: "Bütün uçakların 3. Havalimanı'na yönelme zorunluluğu var..." dedi.

Atatürk Havalimanı bilmecesi sürüyor

3. Havalimanı projesinin gündeme gelmesiyle birlikte Atatürk Havalimanı'nın aktif halde kalıp kalmayacağı hususundaki soru işaretleri her gün büyüyor.  Tartışmanın hava sahası çakışmasının ötesinde 3. Havalimanı'nı üstlenen konsorsiyuma verilen tüm uçakların yeni havalimanına yönlendirilmesine yönelik sözleşmeden doğan zorunlu bir boyutu olduğu ortaya çıktı. Açıklama, Adana'da yapılmakta olan İnavasyon Haftası etkinliklerinde konuşan TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın'dan geldi. Akın, 3. Havalimanının yap-işlet-devret sistemiyle yapıldığını belirterek: "Bu nedenle bütün uçakların oraya gitme şartı var..." şeklinde konuştu.

Atatürk Havalimanı bilmecesi
Açıklamasında 3. Havalimanı'nın tüm İstanbul'un ihtiyacını karşılayacak şekilde dizayn edileceğini ve Atatürk Havalimanı'ndan çok daha büyük boyutlarda olacağını vurgulayan Akın, yeni projeyi inşa eden firmaların orayı işleterek girdikleri yatırımın borcunu geriye ödeyebilmelerinin "tüm uçakların oraya yönlendirilmesiyle" mümkün olabileceğini söyledi.  

 

3. Havalimanı'nda Atatürk'ü kapatan gizli madde

 

Atatürk Havalimanı'nın kapatılmasına kesin gözüyle bakılamayacağını ancak kapatılmaması durumunda havayolu şirketlerinin ikiye bölüneceğini belirten Akın, "Bu durumda da yolcu sayısı bölünür ve havayolu şirketleri için pek de kolay bir operasyon olmaz bu..." ifadelerini kullandı. 

Atatürk Havalimanı başka amaçlarla kullanılabilir
Akın, 3. Havalimanının zamanında tamamlanması halinde Atatürk Havalimanı'nın kapanmasa bile başka amaçlarla kullanıma açılabileceğini vurgulayarak, bu seçeneğin hükümetin açıklamalarıyla da paralellik arz ettiği üzerinde durdu. Bu bölgenin ufak uçaklar ya da bazı charterler için kullanılabileceğini de belirten TAV Havalimanları Hoding Yönetim Kurulu Başkanı:

"Bu bölgedeki yapılaşmanın tamamı Atatürk Havalimanı'na endekli. Bu havalimanını kaldırırsanız etraftaki oteller de zor duruma düşer. Yani Atatürk Havalimanı yalnızca bir havalimanı değil, ekonomik bir odaktır..." şeklinde konuştu.