Atatürk Havalimanı ne olacak?

İstanbul’da 3.havalimanının çalışmaları sürerken akıllara ‘Atatürk Havalimanı ne olacak’ sorusu geldi. İşte merak ettiğiniz sorunun yanıtı.

Atatürk Havalimanı ne olacak?

İstanbul'un 3.havalimanında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. İlk etabının 2017 yılında hizmete açılacağı 3.havalimanının yapım çalışmaları sürerken, akıllara 'Atatürk Havalimanı ne olacak' sorusu geliyor. Peki Atatürk Havalimanı kapanacak mı, havaalanında uçuşlar devam edecek mi?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 3. Havalimanı ile birlikte Atatürk Havalimanı'nında çalışmaya devam edeceğini söyledi. Lütfi Elvan, konuyla ilgili olarak, "Ataürk Havalimanı kapanmayacak. Birkaç gün önce bir gazetede bir öğretim üyesi İstanbul'un havalimanına ihityacı yok dedi. Ulaştırmaya ilgili bir bilim adamını bilmesi gerekiyor diye düşünüyoruz, İstanbul'un ihtiyacı var diye. Atatürk ve Sabiha havalimanları ihtiyaçları karşılamıyor. 3. havalimanı tamamlandığında da Atatürk Havalimanı devam edecek çalışmaya" dedi.

Atatürk Havalimanı'nda hangi uçuşların gerçekleştirileceği sorusuna da yanıt veren Elvan, "Verilmiş bir karar yok. Tarifeli uçuşlarımızı yeni havalimanlarına kaydıracağız. Kargo uçakları ve tarife dışı özel uçaklar, yine bu havalanını kullanacak. Biz şuna inanıyoruz, beklentiler de o yönde. İstanbul yapacağımız havalimanı ve mevcut iki havalimanını kaldıracak bir potansiyele sahip. İstanbul'un en önemli avantajı firmalar açısından yakıt tasarrufu sağlıyor" diye konuştu.

3.havalimanı ne zaman bitecek?
İstanbul'un 3.havalimanında çalışmalar devam ederken, projenin ilk etabının 2017 yılında, tamamının ise 2018 yılında bitirilmesi hedefleniyor. Haziran 2014'te temeli atılan projenin toplam maliyeti 10.2 milyar Euro.