Atatürk Kültür Merkezi darmadağın

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Taksim Atatürk Kültür Merkezi'nin çağın gereklerine uygun bir şekilde yenilenmesi gerektiğini söyledi

Atatürk Kültür Merkezi darmadağın

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi ile ilgili bir toplantının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkılıp, yerine çok daha modern, çağa hitap eden, Avrupa'nın ve dünyanın en iyi salonlarından birisi haline getirilmesini sağlayacak projenin belli kesimler tarafından reddedildiğini hatırlatarak: 'Olmasın dediler. Şimdiki hali nasıl? Kokusu var, tesisatları çürümüş, fareler kabloları yemiş. ' dedi.

Onarılamayacak kadar kötü
Ankara'da düzenlenen toplantının çıkışında gazetecilerin AKM ile ilgili sorularını yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, fanatikliğini AKM'nin geleceği hakkındaki kararları olumsuz yönde etkilediğini açıkladı. Güllüce, yapın ve onarımla ilgili ihalelere rağmen, yaşanan dağınıklığı gideremediğine dikkat çekti.

Atatürk Kültür Merkezi

Kötü kokuyar, fareler cirit atıyor
Atatürk Kültür Merkezi'nin çağın gerekliliklerine hitap edemeyecek kadar bakımsız olduğunu belirten Güllüce, 'Akustik sistem ve dizayn yok. Tesisatlar eskimiş, tamir edilemiyor. Kokusu bile kötü. Buranın yıkılıp çok daha modern, çağa hitap eden, Avrupa'nın ve dünyanın en iyi salonlarından birisi haline getirilmesiyle ilgili proje vardı. 'Olmasın' diyorlar. Böyle kalsın tartışması var. Yıkmak isteyenler diyor ki 'Buraya dünyanın en kaliteli, en mükemmel, en güzel salonunu yapalım.' Şimdiki hali nasıl? Kokusu var, tesisatlar çürümüş, fareler kabloları yemiş, ne kadar onarım ihalesi yaparsanız yapın bir araya gelmiyor. Çünkü bir kere binanın yapımı çok eski. Bitmiş, eskimiş, betonuyla tesisatlarıyla her şeyiyle. 'Şimdi böyle kalsın' diyenler var. Bir de 'Hayır dünyanın en modern, akustiği olan bir salon haline dönüşsün' diyenler var. 'Bizim bir opera salonumuz, göğsümüzü gere gere İstanbul'da ve dünyada en iddialı salonlardan biri budur diyeceğimiz bir salon olsun' diyenler var. Tartışma bu iki arada geçiyor.' şeklinde konuştu.