Atatürk Olimpiyat Stadı’na risk analizi

2020 Yaz Olimpiyatları adayı İstanbul’un en kapsamlı stadyumu olan Atatürk Olimpiyat Stadı’nın risk analizi çalışmaları tamamlandı

Atatürk Olimpiyat Stadı’na risk analizi

16 Nisan 2013 / emlakwebtv                
Acar İş Güvenliği ve İş Sağlığı A.Ş. tarafından risk analizi yapılan stadyumun olası riskleri belirlenip, gerekli tedbirler alındı.

Risk analizi yaptırmayanlara ceza
Yenilenen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile yürürlüğe giren risk analizi yükümlülüğü 30 Aralık 2012 tarihi itibari ile uygulanmaya başlandı.

İşletmeler Ocak ayında zorunlu risk analizi yaptırmadığı takdirde 3 bin 234 TL, Şubat ayı için 4 bin 851 TL ve yapılmadığı her ay için 4 bin 851 TL para cezası ödemek zorunda bırakılacak.

İş güvenliği uzmanı ne diyor?
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Acar İş Güvenliği ve İş Sağlığı A.Ş. Yöneticisi ve İş Güvenliği Uzmanı Selçuk Gümüş, “ Onbinlerce izleyici ve yüzlerce sporcuya ev sahipliği yapan bu önemli yapının yetkililerinin risk analizi çalışmalarını yaptırarak, önce çalışanlarının sonra tüm spor izleyicilerinin hayatına değer verdiği aşikârdır” dedi.

Gümüş, ayrıca ağır para cezalarına maruz kalmamak için tüm işletmelerin risk analizlerini acilen yaptırmaları gerektiğini ve A-B-C sınıfı iş güvenliği uzmanları ile her işletmeye yardımcı olmak istediklerini söyledi.
Riskler belirlendi

Yaklaşık 80 bin kişilik kapasitesi ile İtalya’da yayınlanan “Dünya Stadları” adlı kitapta dünyanın en büyük ve en önemli stadyumları arasına ismini yazdırmayı başaran Atatürk Olimpiyat Stadı, risklerini belirleyip, gerekli önlemleri alarak spor yapmaya daha elverişli ve güvenli bir hale geldi.

Yenilenen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na uyumlu hale getirilen ve risk analizi tamamlanan stadyum ev sahipliği yapacağı organizasyonları bekliyor.