Atatürk Olimpiyat Stadı yenilenecek

Hizmete açıldığı günden bu yana aldığı şiddetli rüzgar nedeniyle eleştirilen Atatürk Olimpiyat Stadı için dev yenileme projesi önerisi getirildi

Atatürk Olimpiyat Stadı yenilenecek

Hizmete açıldığı günden bu yana aldığı şiddetli rüzgar nedeniyle eleştirilen Atatürk Olimpiyat Stadı'nı kapsayan dev yenileme projesi yakın zamanda hayata geçecek. Proje kapsamında zeminin 90 derecelik açıyla çevrilmesi düşünülürken, kompleks içine alışveriş ve eğlence merkezlerinin yapılması gündeme geldi.

Fatih Terim önerdi
Milli Takımlar'ın tüm maçlarını oynayabileceği bir stadyum haline getirilmesi planlanan Atatürk Olimpiyat Stadı'nın yenilenme projesi önerisi, Milli Takımlar Direktörü Fatih Terim'den geldi. Rüzgar sorunuyla ilgili olarak zemini çevirme önerisi sunan Terim, Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nun 365 gün yaşayan ve çalışan bir mekana çevirmek için çalışmalara başlanmasını istedi. Proje sonrasında Stadyumun, Süper Kupa Finali de dahil çok sayıda müsabakaya ev sahipliği yapacak şekilde düzenlenmesi planlanıyor

Futbol sahası çevrilecek
Proje kapsamında futbol sahasının 90 derecelik açıyla çevrilmesinin ardından şu anda numaralı ve maraton tribünleri kale arkası haline gelecek. Proje kapsamında ayrıca, şu anda kale arkası olarak düşünülen tribünlerin biraz daha yükseltilerek, rüzgarın getkisinin en aza indirilmesi amaçlanıyor. 

120 milyon dolarlık proje
Atatürk Olimpiyat Stadyumu'na yönelik yenileme projesinin toplam maliyetinin 120 milyon Dolara malolması bekleniyor. Yapılan düzenleme ile birlikte, kompleksin daha fazla kullanımı ve ekonomiye katkı sağlayacak şekilde yenilenmesi hedefleniyor.