Atatürk Orman Çiftliği'nde son durum ne?

Yeni başbakanlık binasının yapıldığı Atatürk Orman Çiftliği arazisi ile ilgili mahkemeden karar çıktı. Karara göre mevcut inşaat durdurulacak ve bina yıkılacak

Atatürk Orman Çiftliği'nde son durum ne?

4 Mart 2014/ emlakwebtv
Yeni başbakanlık binasının yapıldığı Atatürk Orman Çiftliği arazisi ile ilgili mahkemeden karar çıktı. Ankara Tabiat Varlıkları Bölge Komisyonu 2 Şubat 2012'de, Atatürk Orman Çiftliği'nin de içinde bulunduğu yeni başbakanlık binasının yapıldığı 7 hektarlık alanın SİT derecesini 1. dereceden 3. dereceye düşürmüştü. Mimarlar Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası komisyonun verdiği, SİT derecesinin düşürülme kararının iptali için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na dava açtılar. Başbakanlık da davaya davalının yanında durarak müdahil oldu.

Bugün görülen duruşmada mahkeme kararı iptal etti. Bu karara göre şu anda başbakanlık binası inşaatının durması ve binanın yıkılması gerekiyor. İnşaatın yapıldığı bölge Ankara'nın nefes aldığı, hava kirliliğini azaltan, yeraltı suları açısından zengin ve endemik türleri barındıran nadir alanlardan olması nedeniyle önemli sayılıyor.