Atatürk Orman Çiftliği planları parçalanıyor mu?

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Milli Savunma Bakanlığı'nın Atatürk Orman Çiftliği üzerindeki yeni planlarını eleştirerek, 1/5000'lik plan gayretine karşı süreci takip edeceklerini açıkladı.

Atatürk Orman Çiftliği planları parçalanıyor mu?

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısı ile Milli Savunma Bakanlığı'nın Atatürk Orman Çiftliği üzerinde yürüttüğü yeni planı eleştirdi. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Atatürk Orman Çiftliği alanlarının parçacıl bir şekilde planlanmasına karşı olduklarını ve planların bir bütün olarak planlanması gerektiğini belirterek:

"Planları Milli Savunma Bakanlığı’ndan isteyeceğiz. Başbakanlık bir plan yapmaya çalışıyor, Belediye bir plan yapmaya çalışıyor, Milli Savunma Bakanlığı bir plan yapmaya çalışıyor. AOÇ alanlarının bütünlüklü şekilde planlanması yerine parçacıl bir planlama yapıldığını daha önce de ifade etmiştik. Süreci takip edeceğiz ve hukuksal süreci başlatacağız..." ifadelerini kullandı

Atatürk Orman Çiftliği'nde parçacıl plan girişim
Candan, Milli Savunma Bakanlığı'nın devlet mezarlığı, askeri olan bölgelerde bir hazırlık yaptığını, ancak uygulanması gereken yöntemin bütüncül bir planlama girişimi olması gerektiğini de vurguladı ve 1/10.000'lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı iptal edilmişken 1/5.000'lik plan girişimini de eleştirdi. 

Issızlaşan Saraçoğlu ve şehrin güvenliği sorunu
Ülke çapında yaşanan terör gerilimi ve güvenlik zaafiyetiyle ilgili olarak de değerlendirmelerde bulunan Candan, bu kapsamnda kentin merkezinde bulunan, tarihi ve mimari değeriyle önemli bir semt niteliği taşıyan Saraçoğlu mahallesinin ıssızlaşmasına da tepki gösterdi. Candan, Saraçoğlu'nun zorla boşaltıldığını ve kentin merkezinde yer alan bir bölgede yaşamın ıssızlaşmasının güvenlik sorunlarının yaşanmasına neden olduğunu vurgulayarak:

"En son canlı bombanın saraçoğlu mahallesindeki çay ocağında çay içtiğinin sosyal medyada paylaşılıyor olması, Saraçoğlu Mahallesi’ne ilişkin güvenlik nedeniyle bir karar alınacak olması bizleri tedirgin ediyor. Kent merkezindeki yaşamın ıssızlaşması aynı zamanda Saraçoğlu Mahallesi’nin kültürel birikimini tehdit ediyor" dedi.