Atatürk Orman Çiftliği'nde tartışmalı yıkım

Mustafa Kemal'in Atatürk Orman Çiftliği arazilerini halka emanet ettiği mekan olan Marmara Köşkü yıkıldı. Köşk, tescilli kültürel miras statüsü taşıyordu

Atatürk Orman Çiftliği'nde tartışmalı yıkım

Mustafa Kemal'in Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı gün olarak tarihe geçen 19 Mayıs'ın bu seneki kutlamaları "simgesel değeri yüksek" bir yıkıma tanıklık etti. Atatürk Orman Çiftliği'nde yer alan ve Mustafa Kemal'in yaşamını sürdürdüğü 1928 tarihli Marmara Köşkü, Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin uyarılarına karşın. Cumhuriyetin modernleşme projesinin ilk yapı örneklerinden biri olarak kabul edilen Ernest Egli imzalı yapı, "tescilli kültürel miras" statüsü taşıyordu. 

Marmara Köşkü ve tanık olduğu tarih
Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde tasarlanan ilk yapılardan biri olan Marmara Köşkü, Ocak 2016'da "riskli yapı" ilan edilmiş ve yıkılıp yeniden yapılacağı tartışmalarıyla gündeme gelmişti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşınan yıkım girişiminde, ayakta duran bir yapının yıkılıp yenidne yapılmasını önleyen 660 sayılı ilke kararına karşın sona ulaşıldı.

Yıkımla ilgili bir basın açıklaması yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yıkımın "riskli yapı" gibi teknik bir sorundan ziyade "simgesel değerine" vurgu yaptı. Açıklamada Mustafa Kemal'in mirasına aykırı biçimde Atatürk Orman Çiftliği arazisine inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yönelik eleştiriler merkezde yer alıyordu. Marmara Köşkü'nün sembolik değerine dikkat çeken Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, söz konusu mekanın 11 Haziran 1937 yılında Atatürk'ün, Atatürk Orman Çiftliği'ni halka emanet ettiği mekan olarak değer taşıdığını vurguladı.

 

Atatürk Orman Çiftliği'nde tartışmalı yıkım

 

Candan: "Marmara Köşkünde imzalaşmıştı. Marmara Köşk’ü, küçük olmasına rağmen AOÇ arazilerinin en yüksek noktasında inşa edilmiş, tüm AOÇ alanlarına hakim bir noktada inşa edilmiş durumda.  Bu mekanda yapılan şartlı bağışla başka bir simgesellik ortaya çıkıyor ve AOÇ hakimiyetinde olan bu mekanda, AOÇ’nin hakimiyeti halka emanet ediliyor.  Marmara Köşkü bu özelliği ile tanık mekandır aynı zamanda." ifadelerini kullandı.