Atatürk'ün vasiyeti davasında "tapular" incelenecek

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın inşa edildiği Atatürk Orman Çiftliği arazisinin Atatürk'ün vasiyetnamesine uygun olup olmadığı hususunda Mimarlar Odası ve 5 melsek odasının açtığı dava sürüyor. Davada gelinen aşamada, 1925 yılından bu yana olan tüm satış, devir ve kiralamaları gösteren tapu bilgileri incelenecek

Atatürk'ün vasiyeti davasında

Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerine inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Atatürk'ün vasiyetine uygun olup olmadığı hususunda Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve 5 meslek odası tarafından açılan dava sürüyor. Davada, Atatürk'ün bağışından bu yana yapılan tapu hareketlerinin incelenmesi aşamasına geçilebilir.

1925'ten bu yana tapu hareketlilikleri incelenecek
Davaya müdahil olarak katılma başvurusu kabul edilen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan'ın başvurusu üzerine gündeme gelen "tapu hareketleri" incelemesi kabul edilirse, Atatürk Oran Çiftliği arazilerinin kurulduğu 1925  yılından bu yana yaşanan toprak kayıpları ve mülkiyet hareketleri mercek altına alınacak. İnceleme ile birlikte, bu tarihten itibaren vasiyet ve şartlı bağış ihlalleri de tespit edilmiş olacak. 

Mahkemede gelinen aşamada 1925 yılından bugüna olan tüm satış, devir ve kiralama gibi tapu hareketlerinin incelenmesini talep ettiklerini belirten Candan, böylece arazilerin malvarlığının ve mülkiyet hareketlerinin yalnızca sarayı değil, diğer arazilerdeki mülkiyet hareketlerini ve hukuksuzlukları da aydınlatacağını belirtti.

Devlet malına zarar hükmü çıkar mı?
Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Atatürk Orman Çiftliği arazilerini düzenleyen 5659 sayılı AOÇ kanununun 9. maddesine atıfta bulunarak, arazi üzerindeki tüm malların "Devlet malı" olarak kabul edildiği, bu mallar üzerinde suç işleyenlerin de Devlet malları aleyhinde suç işlemiş gibi muamele edileceğini hatırllattı. Candan:

"Atatürk Orman Çiftliği'nin bir karış toprağına zarar verenlerle ilgili dava hazırlıklarına başladık..." dedi.