Atık yağlar artık kirletmeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşümle birlikte yeni kurulacak binalarda atık yağları ayrı toplayacak

Atık yağlar artık kirletmeyecek

3 Ekim 2012 / emlakwebtv
Türkiye de yaklaşık kişi başına ortalama 20 kg yağ tüketiliyor. Yıllık yaklaşık 1,5 milyon ton yağ gıda amaçlı piyasaya sürülüyor. 2011 yılında Türkiye de kayıt altına alınan kullanılmış kızartmalık yağ miktarı 10 bin  ton civarında.  Bu yağlardan işletmelerde kullanılanların toplanmasında zorluk yaşanmazken, hanelerde oluşan yağların toplanmasında ise çok büyük zorluklar yaşanıyor.

Yeni binalarda, atık yağ depoları olacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hanelerde oluşan kızartmalık yağların geri dönüşümünü sağlamak için harekete geçti. Kentsel dönüşümle birlikte kurulacak yeni binalarda özel sistemle atık yağlar depolarda birikecek. Binalara yerleştirilecek tahliye sistemiyle hane sakinleri kullanmış oldukları yağı depoda biriktirecek. Bu şekilde kullanılmış yağlar ekonomiye geri kazandırılacak. Çevresel tahribatlar ve yüksek maliyetlerinde önüne geçilecek.

Bakanlık bu kapsamda pilot il olarak Tokat’ta çalışmalarına başladı
Konuyla ilgili Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş Projenin Ülke geneline yaygınlaştırılmasının amaçlandığını, böylece elde edilecek ekonomik fayda ile sürdürülebilir bir çevre yönetiminin sağlanacağını söyledi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Kentsel dönüşümün birçok yeniliği de beraberinde getireceğini söyledi. Bakan Bayraktar “ Kentsel dönüşüm ile birlikte biz örnek binalar, örnek şehirler kuracağız. Alt yapısından modern görünümüne varıncaya kadar her şeyi ile dört dörtlük şehirler olacak” dedi.