Atlama kuleleri neden çöktü?

Erzurum Palandöken'de önceki gün çöken 100 milyon TL'lik atlama kuleleriyle ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar, proje ve mühendislik hatası üzerinde duruyor

Atlama kuleleri neden çöktü?

Erzurum Palandöken'de önceki gün çöken 100 milyon TL'lik atlama kuleleri ülke gündemine oturdu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar proje ve mühendislik hataları üzerinde duruyor. İnternet sitesinde yaptığı açıklama ile yaşanan heyelanın toplam beş adet rampanın üçünü kullanılamaz hale getirdiği Palandöken projesini eleştiren TMMOB, bilimsel yetersizliğin 65 milyon TL'lik kamu yatırımının yok olmasına neden olduğunu söyledi.

Heyelan tehlikesi ve yapay göller
Tesislerin heyelan tehlikesi taşıyan alanlar üzerine yapılmasının büyük yanlışlık olduğuna değinen TMMOB, yeterl kar yağışının olmayacağı kaygısıyla su püskürtme amaçlı kurulmuş iki adet gölün heyelanı tetikleyebileceği uyarılarının dikkate alınmadığını söyledi. TMMOB açıklamasında: 'Ülkemizin jeolojik gerçekliliği göz ardı edilerek, doğaya inat her yerde inşaat yaparım anlayışının sonucu, dün olduğu gibi bugün de milyarlarca lira kamu kaynağının telef olmasına devam etmektedir.' ifadelerine yer verdi. 

Ağır mühendislik hatası
Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'e konuşan İTÜ Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr Ahmet Ercan da gölet probleminin altını çizdi. Bu tip projelerde yamaç ağırlığının büyük önem taşıdığını, ancak Palandöken'de  yamaca gölet ağırlığının eklendiğini söyledi. Yamacın direnç gücünün belli bir yerde kırılmasının doğal olduğunu belirten Ercan: 'Gölet alanlarının altındaki yalıtıcılarda delik olma riski varsa, olasi bir sızma toprakta ağırlık yaratır ve çökme hızlanır. Erzurum'daki projede gölet fikri hatalı. Bu olağanüstü bir mühendislik hatası.' dedi.

Makine Mühendisleri Odası Erzurum Temsilcisi Prof. Dr. Kenan Yakut da,  pistlerin beton kazıklarla sabitlenmediğini iddia etmiş: 'Toprağın üzerine beton serilmiş, temel diye bir şey yok.' açıklamasını yapmıştı.