Atrax 2013, ikinci yılında 8.158 ziyaretçiyi ağırladı

Türkiye’nin ilk ve tek Uluslararası Eğlence, Aktivite, Park Endüstrisi ve Hizmetleri Fuarı ATRAX 2013, yerli ve yabancı 8158 ziyaretçiyi ağırladı

Atrax 2013, ikinci yılında 8.158 ziyaretçiyi ağırladı

10 Aralık 2013 / emlakwebtv
Dünyanın önde gelen eğlence tesisi yatırımcılarını, oyun ve ekipman üreticilerini, turistik işletme sahiplerini, belediye yöneticilerini ve mimarları buluşturan ATRAX 2013, belediye parklarından otel eğlence alanlarına, tema parklardan AVM eğlence alanlarına kadar eğlence sektörünün tüm alanlarını bir araya getirdi. Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği fuarda, ilk kez görücüye çıkan birçok ürün yer aldı.

ATRAX 2013’e183 katılımcı firma katılırken 370 marka tanıtıldı
İkinci yılından büyüme gösteren ATRAX 2013’te, 24 ülkeden dünyanın önde gelen eğlence markalarının distribütörlüğünü de yapan 183 katılımcı firma katılırken 370 marka tanıtıldı. Katılımcı firma sahiplerinin profesyonel alıcılarla buluşmaktan memnuniyet duyduklarını belirttikleri fuarda ciddi bir iş hacmi oluştu. Sergilenen ürünler için sıcak satışın söz konusu olduğu fuarda firma başına kent mobilyalarında 25-35 bin dolar, softplay çocuk oyun gruplarında 90 ile 120 bin dolarlık satış olurken, mekanik oyuncak ve simülasyon üreticileri de milyon dolarlık ürünler için ortalama 20-30 projelendirme teklifi hazırlayacaklarını, fuar sonrası uzun ve titiz bir projelendirme dönemine gireceklerini bildirdiler. Her yaştan yoğun ilgi gören, savunma bakanlığı gibi çeşitli kurumların eğitimlerinde de tercih edilen simülasyon cihazlarından biri olan uçuş simülasyonu için 500.000 Euroluk sıcak satış gerçekleştiği yapılan anketler sonucu belirlendi.Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in de Ankara’da kurmayı planladığı “anka park” adındaki tema park için tüm firmaların stantlarını gezerek ürünleri denedi ve firmalardan uzun süren briefler aldı.

Uçak kullanmanın heyecanını yaşadılar
Eğlence tutkunlarını ağırlayan ATRAX 2013, ziyaretçilerin daha önce hiçbir yerde deneme imkanı bulamayacağı ürünleri tek bir çatı altında buluşturarak ürünleri deneme imkanı sağladı. Türkiye’de hiçbir yerde bulunmayan ve sadece Amerika için üretilen uzay simülasyon aracı, Formula 1’da yarışıyormuş hissini veren araç simülasyonları, Türkiye’nin ilk hareketli motosiklet simülasyonu, İstanbul semalarında uçtuktan sonra uçağın havaalanına indirilebileceği uçak simülasyonları, ziyaretçilerin dört tarafını saran sinema salonu perdeleri ile 360 derece filmin kahramanı olabildiği sinema salonları, gelenlerin çocukluğuna inebileceği lunapark oyuncakları ziyaretçiler ve basın tarafından yoğun ilgi gördü.

Gerçek bir Boeing uçağının kokpiti ile birebir aynı olarak dizayn edilen ve uçuş keyfinin doyasıya yaşandığı uçuş simülasyonları, gelecekte pilot olmayı düşleyen pilot adaylarının da beğenisini kazandı. 360 derece bir perdenin sardığı bir sinema salonunda filmin içindeymiş gibi film izleme şansı sunan Türkiye’nin ilk 360 derece sinema salonu ise, fuarın ilgi odağı oldu.

Ayrıca adrenalin sevenlerin oldukça ilgisini çeken ‘Yapay kaya tırmanma duvarı ve macera parkuru’ Atraxion Magazine Dergisi tarafından düzenlenen Shining Star Awards’ta fuarın ‘En Başarılı Stand’ı seçildi.